Syn.: Alocasia virginica (L.) Raf., Arum virginicum L., Caladium virginicum (L.) Hook., Calla virginica (L.) Michx., Lecontia virginica (L.) Torr., Peltandra luteospadix Fernald, Peltandra tharpii F. A. Barkley, Rensselaeria virginica (L.) L. C. Beck
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se hojně na východě USA, od hranic Kanady a od pobřeží Atlantického oceánu až po stát Missouri s východní Texas.
Ekologie: Roste v mělkých vodách, ve slepých ramenech řek, v bažinách, podél potoků. Opylování zprostředkovává Elachiptera formosa (Diptera: Chloropidae), která využívá květenství jako úkryt pro páření. Její larvy se živí odumírající vrchní (samčí) částí palice.
Popis: Trsnaté byliny vyrůstající z krátkého vzpřímeného oddenku. Období klidu je během zimy. Listy mají dlouhé řapíky, které jsou zelené, někdy ojíněné; čepel listů je podobně jako u naší šípatky velice variabilní, 9–57 cm dlouhá a 5–15(–31) cm široká, postranní žilky na listech jsou dvojí šíře. Květenství se vyvíjí začátkem léta, je asi 20 cm dlouhé, jeho stopka je přibližně stejně dlouhá jako řapíky, při zrání se otáčí dolů. Toulec vytváří uzavřenou a volnou část a je přibližně stejně široký po celé délce. Květy jsou jednopohlavné, na palici je zóna samičích květů (užší), která je uzavřená v uzavřené části toulce, krátká oblast sterilních květů, část toulce, která nese samčí květy, vyčnívá ven. Vytvořený je také krátký přívěsek sterilních samčích květů. Plody jsou zelené, bobule obsahují 1–3 poměrně velká semena s velkým zárodkem, vyvíjejí se na toulci. Endosperm nebývá vytvořen.
Využití: Rostlina sloužila Indiánům jako zelenina, konzumovaly se jak upravené oddenky, tak i listy a plody.
Poznámka: Rod Peltandra je severoamerický a zahrnuje jen dva druhy.
Fotografováno v květnu 2005 (Česko, Praha, kultura a Německo, Mnichov, kultura).