Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Penstemon eatonii
Rozšíření: Druh roste na jihozápadu USA od Kalifornie po Skalisté hory (jihozápad Colorada, severozápad Nového Mexika, Arizona, jihovýchod Kalifornie, Nevada, Utah). Rozlišují se tři poddruhy: rostliny P. eatonii subsp. eatonii jsou lysé, P. eatonii subsp. undosus pýřité a P. eatonii subsp. exsertus jsou také pýřité a jejich květy mají nápadné prašníky.
Ekologie: Roste na rozmanitých stanovištích; v polopouštích, na suchých skalnatých svazích, v křovinách a řídkých lesích, na polích a u okrajů silnic. Kvete v květnu až srpnu.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 40–100 cm. Z bohaté přízemní růžice listů vyrůstá několik přímých nebo vystoupavých lodyh, které bývají na vrcholu obloukovitě ohnuté. Listy jsou tuhé, kožovité a tmavě zelené, čepele listů v přízemní růžici jsou vejčité, zužující se k řapíku, na vrcholu špičaté, lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, trojúhelníkovité, s okrajem slabě zvlněným. Šarlatově červené trubkovité květy jsou uspořádané v téměř jednostranných hroznech. Kalich je 3,5–6 mm dlouhý, s vejčitými špičatými cípy, korunní trubka je mírně prohnutá, dvoupyská, 2,4–3,3 cm dlouhá, korunní laloky jsou krátké, lysé. Plody jsou tobolky.
Využití: Rostlina je dosti dekorativní, používá se v okrasných výsadbách.
Poznámka: Druhové jméno získal Penstemon eatonii na počest amerického botanika Daniela Cadyho Eatona (1834–1895), který sbíral tento druh v roce 1869 v Utahu.
Penstemon eatonii
Penstemon eatonii
Penstemon eatonii
Penstemon eatonii
Penstemon eatonii
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Bryce Canyon).