Česká jména: dračík lesklý (Mareček 1999)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Penstemon nitidus
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jihozápadu Kanady po severozápad USA – v Kanadě od Britské Kolumbie po Manitobu, v USA od Idaho a západu Severní Dakoty po Wyoming a Colorado. V areálu se rozlišují dvě variety, kromě rozšířenější nominátní je to ještě P. n. var. polyphyllus z amerických států Idaho a Montana.
Ekologie: Roste na horských travnatých loukách, planinách a svazích. Kvete od května do července.
Penstemon nitidus
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30 cm vysoká, sivozeleně ojíněná. Lodyha je přímá, lysá, přízemní listy jsou řapíkaté, obkopinaté až vejčité, až 10 cm dlouhé a 2,5 cm široké, celokrajné, lodyžní listy jsou vstřícné, většinou přisedlé nebo jen kratičce řapíkaté, kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, menší než listy přízemní. Květy v hroznu s několika přesleny, koruna je dvoupyská, 13–18 mm dlouhá, světle modrá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný. Plodem jsou tobolky 9–12 mm dlouhé, s mnoha semeny asi 3 mm dlouhými.
Využití: Dekorativní druh, i v Evropě se objevuje v kultuře, pěstuje se jako dlouhověká skalnička.
Penstemon nitidus
Penstemon nitidus
Penstemon nitidus
Penstemon nitidusPenstemon nitidus
Penstemon nitidus
Fotografováno ve dnech 20. 5. a 22. 9. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park), 27. 5. 2013 (Calgary, Edworthy Park), 12. 6. 2013 (Calgary, North Weaselhead Natural Environment Park).