Syn.: Hedyotis pentandra Schumach. et Thonn., Oldenlandia pentandra (Schumach. et Thonn.) DC., Pentas pentandra (Schumach. et Thonn.) Benth.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem rozkládajícím se v subsaharské Africe, na Madagaskaru a na jihu Arabského poloostrova – od Senegalu po Omán, od Súdánu po východ Jihoafrické republiky. Ve většině areálu se vyskytuje nominátní varieta, v tropické východní Africe (od Keni až po jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal) je rozlišována i varieta Pentodon pentandrus var. minor.
Druh byl zavlečen také na západní polokouli, objevuje se v Brazílii, Střední Americe, na Floridě i v Louisianě a Texasu.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, na březích vodních toků, jezer a vodních nádrží, rovněž při okraji bažin a mokřadů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m.
Popis: Jednoletá až krátkověká vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 4–90 cm dlouhou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté až eliptické, 13–80 mm dlouhé a 3–25 mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté; palisty jsou nanejvýš 3(–5) mm dlouhé. Květenství je axilární, 7–90 mm dlouhé, jeho stopka je až 65 mm dlouhá; kalich je vytrvávající, kališní trubka asi 1,5 mm dlouhá, cípy 0,5–1,5 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, bílá, růžová, bledě modrá až nafialovělá, její trubka je 1,5–4,5 mm dlouhá, korunní cípy jsou vejčité, 1–3 mm dlouhé, na vnitřní straně chlupaté. Plodem je tobolka, 2–4 mm dlouhá, se zobánkem asi 0,5 mm dlouhým.
Využití: Listy a mladé výhonky se údajně konzumují jako zelenina, rostlina nachází uplatnění také v africké tradiční medicíně.
Poznámka: V současnosti jsou v rodu Pentodon rozlišovány pouze dva druhy (POWO 2021), drobnější jednoletý a bělokvětý druh s vejčitými listy Pentodon laurentioides je uváděn jedině ze Somálska.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).