Syn.: Linkia pinifolia Kuntze, Persoonia patulifolia Gand., Persoonia pervagans Gand.
Česká jména: persoonka (Jungmann 1837)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit nevelkého území při východním pobřeží australského Nového Jižního Walesu, vyskytuje se v širším okolí Sydney – od Broken Bay na severu po Royal National Park na jihu, objevuje se také v nižších polohách pohoří Blue Mountains.
Ekologie: Roste na vřesovištích a ve sklerofytních lesích, obvykle na pískovci. Kvete od prosince do června.
Popis: Vzpřímeně rostoucí keř dosahující výšky až okolo 3(–5) m, s letorosty jemně chlupatými. Listy jsou jehlicovité, v průřezu okrouhlé, 30–70 mm dlouhé a jen zhruba 0,5 mm široké, někdy mírně zahnuté, nejprve řídce chlupaté, později olysalé. Květenství je terminální, hroznovité, květy vyrůstají jednotlivě na stopkách 1–4 mm dlouhých a jsou podepřeny listeny, které jsou kratší než listy, 4 okvětní lístky jsou volné, 8–9 mm dlouhé, jen na bázi srostlé, na vrcholu dozadu svinuté, žluté, tupé nebo špičaté, mírně chlupaté. Plodem je peckovice.
Poznámka: Rod Persoonia je dosti početný, v současnosti jsou do něj započítávány 104 druhy (POWO 2024). Vyskytují se v Austrálii, na Tasmánii a na novozélandském Severním ostrově.
Christiaan Hendrik Persoon (1761–1836), po němž byl rod pojmenován, byl jihoafrický mykolog (otec pocházel z Pomořanska, matka byla Holanďanka).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Ku-ring-gai Chase National Park).