Syn.: Phacelia commixta Greene, Phacelia tripinnata Fisch., C. A. Mey. et Avé-Lall.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Pochází z pacifické části Severní Ameriky (Kalifornie, Oregon, Arizona, Baja California Norte). U nás je poprvé doložena k roku 1891.
Ekologie: Roste na půdách humózních, lehkých hlinitopísčitých, suchých. Lépe se jí daří na plném oslunění a v teplých polohách. Kvete od května do září.
Popis: Nevětvená bylina, až 80 cm vysoká, dole lysá, nahoře a v květenství chlupatá, s žláznatými a odstálými dlouhými nežláznatými chlupy. Listy má krátce řapíkaté nebo přisedlé, v obrysu podlouhle vejčité až vejčitě kopinaté, nepravidelně peřenosečné. Dosahují délky od 2 do 10 cm, šířky 0,5 až 2 cm a na bázi jsou poloobjímavé. Jsou oboustranně podél žilek i při okraji štětinovitě chlupaté. Květy na kratičkých stopkách tvoří květenství, svinuté 40–70květé dvojvijany. Kalich je téměř k bázi rozčleněný v čárkovité cípy 5–8 mm dlouhé, nestejně dlouhé, odstále štětinovitě chlupaté. Kolovitá až zvonkovitě nálevkovitá koruna se asi do třetiny člení v cípy, je 6–12 mm dlouhá. Převážně bývá modrofialová nebo světle modrá, někdy jen špinavě bílá, lysá. Vejcovité tobolky jsou většinou jednopouzdré, se 4 semeny a na vrcholu mají tuhé, 0,6–0,9 mm dlouhé chlupy.
Využití: V Evropě se pěstuje jako nektarodárná rostlina pro včelí pastvu, jako pícnina, někdy i jako okrasná rostlina.
Poznámka: Nektárium obklopuje semeník a produkuje nektar obsahující až 42 % cukrů, bohatý na sacharózu, fruktózu (pomalá krystalizace medu). Pyl je modrý.
Fotografoval Ladislav Hoskovec, v srpnu 2004 (Česko, okolí Brna).