PHALARIS AQUATICA L. – chrastice vodní / chrastnica

Syn.: Phalaris altissima Menezes, Phalaris elongata Braun-Blanq., Phalaris nodosa Murray, Phalaris stenoptera Hack., Phalaris tuberosa L.
Česká jména: chrastice (Presl 1846), lesknice vodní (Mareček 1999)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Phalaris aquatica

Rozšíření: Původní v širokém okolí Středozemního moře, zasahuje až na Kavkaz, dnes je druh pěstován v mnoha oblastech s podobným nebo i vlhkým chladným podnebím jako pícnina (Severní Amerika, Britské ostrovy, jižní Afrika, Austrálie, Nový Zéland); díky svojí odolnosti a široké ekologické amplitudě se místy stává invazivním plevelem.

Ekologie: Roste podél vodních toků, okrajů porostů dřevin a na narušených stanovištích všeho druhu, až do nadmořské výšky 1200 m; navzdory svému pojmenování roste i na sušších stanovištích, zvlášť v hlubokých půdách se spokojí se srážkami 300-500 mm; velmi dobře snáší jak suché horko, tak i výrazné mrazy, teplotní optimum má mezi 15–25 °C, ale roste i za mírné zimy. Dožívá se 10–15 let, na stanovišti se ale udržuje i přesevem; obilky přeléhají, klíčí po několika týdnech až měsících po dozrání.

Popis: Mohutná vytrvalá trsnatá tráva s krátkými, na bázi ztlustlými oddenky, hluboce kořenící, 60–200 cm vysoká; celá nadzemní část je pokryta voskovou vrstvou, která jí dodává modrozelený nádech. Stébla jsou přímá, lysá, jemně rýhovaná, dutá, až kolem 1 cm v průměru, kolínko je světlé zelené. Listy jsou 30–60 cm dlouhé a kolem 2 cm široké, lysé, listová pochva je volná, ouška jsou okrouhlá, světlá, jazýček je okrouhlý a blanitý. Květenstvím je hustě stažená válcovitá lata (lichoklas), 5–15 cm dlouhá a až 1,5 cm široká, klásky se dvěma spodními sterilními a jedním horním plodným květem. Obilky jsou okoralé, s ochmýřenými lesklými pluchami, béžové barvy, asi 3 mm dlouhé, o hmotnosti kolem 1 mg.

Využití: Významná pícnina, pěstovaná jak na pastvinách pro všechny druhy dobytka (např. v Austrálii v roce 2015 porůstala 1,6 miliónu ha), tak na sušení jako seno a výrobu siláže, buď samotná nebo ve směskách s dalšími travami nebo bobovitými. Její výhodou je dlouhé období růstu, obrůstá brzy zjara a přirůstá i za chladného počasí koncem vegetačního období, navíc se stárnutím rostlin zvětšuje obsah bílkovin v biomase; obsahuje ale i psychoaktivní a halucinogenní alkaloidy, jejichž obsah se zvyšuje po fyziologickém stresu (sucho, mráz) a u ovcí nebo klokanů se mohou objevit nervové poruchy. Využívají se i kultivary vzniklé křížením s příbuznou chrasticí rákosovitou (Phalaris arundinacea).

Phalaris aquaticaPhalaris aquatica
Phalaris aquaticaPhalaris aquatica
Phalaris aquatica

Fotografováno v průběhu roku 2020 (Česko, Čechy, Pečky, kultura).