Syn.: Drimyspermum australe W. Bull, Drimyspermum clerodendron F. Muell.
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité
Rozšíření: Endemit severovýchodního Queenslandu, vyskytuje se v okolí přístavního města Cairns – jeho areál leží mezi obcemi Cooktown na severu a Tully na jihu.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 900 m. Kvete od října do dubna.
Popis: Keř nebo menší strom dosahující výšky 3–10 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, 9–21 cm dlouhé a 4–7,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květy vyrůstají ve svazečcích po 5–7 na stopkách 3–13 cm dlouhých, jsou axilární nebo kauliflorní či ramiflorní, vyrůstají tedy i přímo na kmeni nebo na dřevu větví; listeny jsou 4, opadavé; květy jsou oboupohlavné, bílé, vonné, jejich stopky jsou jen 0,3 mm dlouhé, lysé, češule je 28–40 mm dlouhá, lysá, okvětních lístků je 4–5, jsou vejčité, 7–9 mm dlouhé, vně jemně chlupaté; tyčinek je dvakrát více než okvětních lístků. Plodem je peckovice, 2–2,5 cm dlouhá, červená.
Využití: V Austrálii je tento atraktivní druh pěstován v zahradách a parcích. Plody jsou oblíbenou potravou kasuárů (Casuarius casuarius).
Poznámka: K rodu Phaleria v současnosti patří 25 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v jihovýchodní Asii, na severu a východě Austrálie, také na některých ostrovech v jihozápadním Pacifiku.
K čeledi vrabečnicovitých (Thymelaeaceae) je v současnosti řazeno 52 rodů (POWO 2024), z Austrálie je z této čeledi uváděno devět rodů, patří k nim například i druhově početný rod Pimelea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Paronella).