PHELYPAEA COCCINEA (M. Bieb.) Poir.

Syn.: Aeginetia coccinea Juss., Aeginetia coccinea Juss. ex Walp., Anoplanthus biebersteinii Reut., Anoplanthus coccineus (M. Bieb.) Walp., Anoplanthus tournefortii Reut., Anoplon biebersteinii C. A. Mey., Anoplon coccineum (M. Bieb.) Riedl et Schiman-Czeika, Diphelypaea coccinea (M. Bieb.) Nicolson, Lathraea anblatum L., Lathraea phelipaea Gueldenst., Orobanche coccinea M. Bieb., Orobanche phelipaea M. Bieb., Phelypaea biebersteinii Fisch. ex Walp., Phelypaea foliata Lamb.
Čeleď: Orobanchaceae – zárazovité

Phelypaea coccinea

Rozšíření: Ze Sýrie a Kilíkie do tureckého a íránského Kurdistánu, odtud přes Nachičevan, Arménii a Gruzii do Dagestánu, Čečenska a přes Adygejsko na Krym.

Ekologie: Roste na vysokostébelných horských lukách a v příkopech cest, na lesních mýtinách a kamenitých holích, z pahorkatin vystupuje k 2200 m výšky do hor. Parazituje na kořenech chrp rodu Psephellus. Populace jsou značně nestálé, s fluktuujícími lokalitami.

Phelypaea coccinea

Popis: Vytrvalá parazitická bylina zhruba čtvrt (vzácně i půl) metru vysoká, se stonky obvykle jednokvětými, oblými, dutými, temně purpurovými a kratičce žláznatě pýřitými, s několika přitisklými, pochvatými, zahroceně vejčitými šupinami. Květy jsou srostloplátečné, pětičetné, s kalichy zvonkovitými, nepravidelně hluboce pětizubými a stejně jako stonky purpurovými a sotva patrně žláznatými, s korunami nafoukle trubkovitými, vně žláznatě a zevnitř hedvábitě pýřitými, dvoupyskými, s laloky do široka rozevřenými a téměř stejně velikými, okrouhlými (boční laloky spodního pysku mohou být ale při vrcholku vykrojené), šarlatově červenými, na spodním pysku při jícnu s černými splývajícími skvrnami. Čtyři lysé tyčinky s bledě žlutými, nápadně zahrocenými prašnými váčky nepřečnívají z trubky. Semeník s bazálními medníky vybíhá v ohnutou čnělku, zakončenou lysou, hlavičkovitě zduřelou bliznou. V dvoupouzdrých vejcovitých tobolkách dozrává množství velmi drobných semen.

Ohrožení a ochrana: Endemitní krymské populace z okrsku Alušta mají vybledle oranžové stonky, žlutooranžové květy s červenými skvrnami u jícnu a byly popsány jako Phelypaea helenae. Jde nicméně jen o barevné odchylky, rostoucí spolu s typicky vybarvenými rostlinami a se zcela shodnou ekologií. Druh je (jako Diphelypaea coccinea) zařazen v Červené knize Ukrajiny, obývá však jen jižní svahy Krymských hor.

Poznámka: Nahrazení jména Phelypaea novým jménem Diphelypaea navrhl zhruba před půlstoletím Nicolson pro množství ortografických variant, převáděných k vícero rodům čeledi zárazovitých; nové jméno bývá řadou autorů akceptováno, vyhodnoceno bylo nicméně jako nelegitimní.

Phelypaea coccinea
Phelypaea coccinea
Phelypaea coccinea

Fotografováno dne 14. 6. 2015 (Arménie, Vayotsdzor, Saravan, u silnice pod průsmykem Vorotan, 2170 m).