Syn.: Agaricus adiposus Batsch, Dryophila adiposa (Batsch) Quél., Hypodendrum adiposum (Batsch) Overh., Pholiota adiposa var. africana Beeli, Pholiota adiposa var. ampla P. Karst.
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Rozšíření: Je známa z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste dosti hojně na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů, především buků, velmi vzácně i na jehličnanech. Objevuje se v srpnu až prosinci, vyrůstá v trsech.
Popis: Klobouk má průměr 4–15 cm, v mládí je polokulovitý, později zvoncovitý, vyklenutý, až téměř plochý, někdy se středovým hrbolem, okraj dlouho podvinutý. Povrch klobouku v mládí nebo za vlhka slizký, zpočátku zlatožlutý, sírově žlutý, později špinavě žlutý až žlutookrový, řídce pokrytý velkými rezavě hnědými přitisklými šupinami, spíše ve středu klobouku, které za sucha téměř mizí a zůstávají jako tmavší skvrny. Lupeny jsou husté, zoubkem připojené až sbíhavé, v mládí krémově žluté, později až rezavě hnědé. Třeň válcovitý, často zakřivený, 5–15 cm dlouhý a 1–2,5 cm tlustý, v mládí plný, později dutý, v horní třetině třeně vločkatý prsten, který brzy téměř mizí. Povrch třeně je za vlhka mírně slizký, nahoře světle žlutý, pod prstenem žlutookrový, na bázi až rezavě hnědý, s nepravidelnými přitisklými, nebo špičatými rezavě hnědými šupinkami. Dužnina pevná, pružná, žlutá, v bázi třeně nahnědlá, vůně i chuť nevýrazná. Výtrusný prach rezavě hnědý, výtrusy hladké, elipsoidní, 5–7 × 3–4 µm velké.
Záměny: Podobné jsou některé další šupinovky, především šupinovka zlatozávojná (Pholiota aurivella), která roste nejčastěji na vrbách, nebo šupinovka zlatožlutá (Pholiota limonella) rostoucí obvykle na bříze.
Využití: Je jedlá, ale má podřadnou chuť, mladé kloboučky se dají použít do směsí.
Fotografováno dne 27. 10. 2013 (Česko, Andělská Hora).