Syn.: Physocarpus opulifolius var. tomentellus (Ser.) B. Boivin, Opulaster capitatus (Pursh) Kuntze, Spiraea capitata Pursh
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rozšíření: Vyskytuje se na západě Severní Ameriky, od nejjižnější Aljašky přes Britskou Kolumbii, Albertu, Washington, Oregon a Idaho po jižní Kalifornii.
Ekologie: Vyhledává vlhká otevřená místa, jako jsou příbřežní křoviny podél vodních toků a jezer, kraje vlhkých lesů, louky, ale roste i na pobřeží moří (toleruje zasolení) a zejména v jižní části areálu také v xerotermních křovinatých porostech. Upřednostňuje nízké a střední nadmořské výšky. Kvete od dubna do června.
Popis: Hustý, rozkladitý opadavý keř 1–2,5(–4) m vysoký s obloukovitými větvemi s hnědou rozpraskanou odlupčivou borkou. Listy střídavé, 3–5laločné, 3–6 cm dlouhé, na okrajích dvojitě pilovité, s výraznou žilnatinou, na líci tmavozelené a lesklé, na líci světlejší a s četnými hvězdovitými chlupy. Květy v polokulovitém chocholičnatém květenství, 5četné, koruna cca 4 mm dlouhá, bílá, na bázi žlutooranžová; tyčinky s růžovými prašníky, v počtu cca 30 na květ. Plodem jsou nafouklé měchýřky až 1 cm dlouhé, za čerstva načervenalé a lesklé. Semena jsou žlutavá a lesklá.
Využití: V Evropě je druh občas pěstován, daleko častěji je ale pěstována podobná tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius), která roste převážně ve východní části Severní Ameriky.
Fotografovala Alena Vydrová a Vít Grulich dne 8. 7. 2007 (za květu: Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Port Alberni) a Jan Prančl dne 20. 7. 2009 (za plodu: Broken Islands u ostrova Vancouveru, ostrůvek Clarke I.).