PHYSOCARPUS CAPITATUS (Pursh) Kuntze – tavola hlavatá / tavoľa

Syn.: Physocarpus opulifolius var. tomentellus (Ser.) B. Boivin, Opulaster capitatus (Pursh) Kuntze, Spiraea capitata Pursh
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Physocarpus capitatus
Rozšíření: Vyskytuje se na západě Severní Ameriky, od nejjižnější Aljašky přes Britskou Kolumbii, Albertu, Washington, Oregon a Idaho po jižní Kalifornii.
Physocarpus capitatus

Physocarpus capitatus

Ekologie: Vyhledává vlhká otevřená místa, jako jsou příbřežní křoviny podél vodních toků a jezer, kraje vlhkých lesů, louky, ale roste i na pobřeží moří (toleruje zasolení) a zejména v jižní části areálu také v xerotermních křovinatých porostech. Upřednostňuje nízké a střední nadmořské výšky. Kvete od dubna do června.
Popis: Hustý, rozkladitý opadavý keř 1–2,5(–4) m vysoký s obloukovitými větvemi s hnědou rozpraskanou odlupčivou borkou. Listy střídavé, 3–5laločné, 3–6 cm dlouhé, na okrajích dvojitě pilovité, s výraznou žilnatinou, na líci tmavozelené a lesklé, na líci světlejší a s četnými hvězdovitými chlupy. Květy v polokulovitém chocholičnatém květenství, 5četné, koruna cca 4 mm dlouhá, bílá, na bázi žlutooranžová; tyčinky s růžovými prašníky, v počtu cca 30 na květ. Plodem jsou nafouklé měchýřky až 1 cm dlouhé, za čerstva načervenalé a lesklé. Semena jsou žlutavá a lesklá.
Využití: V Evropě je druh občas pěstován, daleko častěji je ale pěstována podobná tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius), která roste převážně ve východní části Severní Ameriky.
Physocarpus capitatus
Physocarpus capitatus
Physocarpus capitatus
Physocarpus capitatus
Fotografovala Alena Vydrová a Vít Grulich dne 8. 7. 2007 (za květu: Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Port Alberni) a Jan Prančl dne 20. 7. 2009 (za plodu: Broken Islands u ostrova Vancouveru, ostrůvek Clarke I.).