Syn.: Andromeda floribunda Pursh, Leucothoë floribunda (Pursh) D. Don, Portuna floribunda (Pursh) Nutt., Zenobia floribunda (Pursh) DC.
Česká jména: pieris květnatá (Mareček 1999)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, vyskytuje se v oblasti Appalačských hor, jeho areál se táhne od hornatého západu státu Virginia na severu až po nejsevernější cíp státu Georgia na jihu.
Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, v nadmořských výškách od 500 až do 1800 m. Kvete v jarních měsících.
Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky až okolo 200 cm, s větvemi přímými, v průřezu víceméně okrouhlými, chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, (15–)30–72 mm dlouhé a (6–)10–28 mm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, na okraji nezřetelně pilovité a chlupaté, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, latnaté; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou 2–4 mm dlouhé a 1–1,7 mm široké; koruna je baňkovitá, 4–7 mm dlouhá a 3–5,5 mm široká, bílá; tyčinek je 10. Plodem je vejcovitá až kulovitá tobolka, 4–6 mm dlouhá, lysá.
Záměny: Na americké Floridě a v jižní části s ní sousedících států se vyskytuje ještě druh Pieris phillyreifolia, který lze odlišit poměrně snadno – v tomto případě se totiž jedná o liánu, jejíž květenství je axilární, hroznovité. V kultuře se objevuje ještě asijský druh Pieris japonica, který lze od představovaného amerického druhu odlišit listy výrazně nahloučenými v horní části větví, které jsou navíc zřetelněji vroubkované.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Tennessee je klasifikován jako druh ohrožený.
Využití: Jako dekorativní keř se vysazuje v zahradách a parcích, půda by měla být kyselá, chudá, mírně vlhká, řez tohoto keře není žádoucí. Vhodnými sousedy pro něj bývají například pěnišníky (Rhododendron) nebo vřesovištní rostliny.
Poznámka: K rodu Pieris je v současnosti započítáváno asi sedm druhů, které se vyskytují v Severní Americe a východní Asii.
Fotografováno dne 9. 4. 2017 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).