Syn.: Cephalocereus backebergii (Weing.) Borg, Cephalocereus claroviridis (Backeb.) Borg, Cephalocereus moritzianus (Otto ex Pfeiff.) Britton et Rose, Cereus backebergii Weing., Cereus claroviridis Backeb., Cereus moritzianus Otto ex Pfeiff., Pilocereus claroviridis (Backeb.) Backeb., Pilocereus moritzianus (Otto ex Pfeiff.) Lem., Pilosocereus backebergii (Weing.) Byles et G. D. Rowley, Pilosocereus claroviridis (Backeb.) Byles et G. D. Rowley, Pilosocereus lanuginosus subsp. moritzianus (Otto ex Pfeiff.) Guiggi
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech severu Jižní Ameriky, jeho areál se táhne od břehů nejsevernějších kolumbijských departementů Atlántico a La Guajira přes venezuelské státy Carabobo a Vargas až po Trinidad a Tobago.
Patří do blízké přízně druhu Pilosocereus lanuginosus, který se vyskytuje na Nizozemských Antilách; přesnější vztahy v rodu Pilosocereus vyjasnila teprve revize z roku 2019.
Ekologie: Roste na pobřežních skalách a útesech, v suché křovinaté vegetaci.
Popis: Statný kaktus sloupovitého habitu, který dosahuje výšky až okolo 7 m. Jeho stonky jsou vystoupavé až přímé, se 7–10 žebry, zelené až nevýrazně modrozelené; z areol vyrůstají trny až 35 mm dlouhé, tuhé, žluté až nahnědlé, hedvábité chlupy jsou až 50 mm dlouhé, jejich husté chomáče se často překrývají s chlupy ze sousedních areol. Květy dosahují 50–70 mm, jejich vnější okvětní lístky jsou šedozelené, vnitřní bílé; vykvétají v průběhu noci. Plody jsou v době zralosti červené.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: K rodu Pilosocereus je v současnosti řazeno 53 druhů (POWO 2022), které se vyskytují ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.
Johann Wilhelm Karl Moritz (1797–1866), jemuž vzdává poctu druhové jméno představovaného kaktusu, byl německý botanik, který působil ve Venezuele.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Little Tobago).
Literatura:
Alan R. Franck et al. (2019): Revision of Pilosocereus (Cactaceae) in the Caribbean and northern Andean region. Phytotaxa 411(3):129–182. DOI:10.11646/phytotaxa.411.3.1