Syn.: Arisaema cochinchinense Blume, Pinellia cochinchinensis (Blume) W. Wight, Pinellia tuberifera var. pedatisecta (Schott) Engl., Pinellia wawrae Engl.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Pinellia pedatisecta

Rozšíření: Roste ve střední a jižní části východní Číny, v oblasti od provincií Che-pej a Šan-si na severu až po provincii Jün-nan a autonomní oblast Kuang-si na jihu.

Ekologie: Vyhledává lesy a stinná údolí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od května do června.

Popis: Robustní rostlina, jejíž hlízy mají v průměru až 4 cm. Listy vyrůstají po 1–3, řapíky jsou 20–70 cm dlouhé, zelenavé, čepel je znožená, se 6–11 lístky, které jsou přisedlé, kopinaté, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, centrální lístek je 15–18,3 cm dlouhý, postranní lístky jsou menší. Na listech se netvoří pahlízky. Květenství vyrůstá nad listy, toulec je méně nápadný, vně zelený, v horní polovině otevřený kolmou štěrbinou; palice je 14–20 cm dlouhá, apendix je 10–15 cm dlouhý, zelenavý nebo bělavý, vyčnívá přímo vzhůru. Plody jsou vejcovité bobule.

Využití: Druhý nejčastěji pěstovaný zástupce rodu (častější je už jen Pinellia tripartita), v kultuře roste bez problémů.
Droga se v čínské tradiční medicíně používá při zvětšení lymfatických uzlin a močových infekcích.

Pinellia pedatisecta
Pinellia pedatisecta

Fotografováno v dubnu 2000 (Česko, Praha, kultura).