Syn.: Alocasia ternata (Thunb.) Raf., Arisaema cochinchinense Blume, Arisaema loureiroi Blume, Arisaema macrourum (Bunge) Kunth, Arisaema ternatum (Thunb.) Schott, Arum bulbosum Pers. ex Kunth, Arum fornicatum Roth, Arum macrourum Bunge, Arum subulatum Desf., Arum ternatum Thunb., Atherurus ternatus (Thunb.) Blume, Hemicarpurus fornicatus Nees, Pinellia angustata Schott, Pinellia cochinchinensis (Blume) W. Wight, Pinellia fornicata (Roth) Pritz., Pinellia koreana K. Tae et J. H. Kim, Pinellia tuberifera Ten., Typhonium tuberculigerum Schott
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Pinellia ternata
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v celé východní Číně i Mandžusku, na Tchaj-wanu, v Koreji a Japonsku. Byl zavlečen do Severní Ameriky (severovýchod USA a Kalifornie, zaznamenán i na jihovýchodě Kanady) i Evropy (např. Německo).
Ekologie: Roste na trávnících, pastvinách, v sekundárních lesích, také na obdělávaných pozemcích a rumištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m.
Pinellia ternata
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, 15–30 cm vysoká. Listy (2–5) jsou řapíkaté, 3četné, někdy však i 5četné, na řapících se vytvářejí drobné hlízky, lístky jsou eliptické nebo kopinaté, prostřední lístek je větší, 3–10 cm dlouhý a 1–3 cm široký, postranní lístky jsou jen (3–)4–7,5 cm dlouhé a 1,8–2,3 cm široké. Květenství tvoří zelenavý toulec (vzácně i purpurově naběhlý), 6–7 cm dlouhý. Kvete od května do července, později zatahuje. Plodem jsou žlutozelené, vejcovité bobule.
Využití: Jedovaté hlízy rostliny se používají v tradiční čínské medicíně, je pěstována i jako okrasná trvalka. V našich klimatických podmínkách je plně mrazuodolná, snadno se množí novými hlízkami, vyžaduje polostín a půdu přiměřeně vlhkou.
Poznámka: Tento druh je velmi variabilní, kromě nominátní variety se rozlišují ještě P. ternata var. angustata, P. t. var. giraldiana, P. t. var. subpandurata, P. t. var. vulgaris. Odlišnosti se projevují v posazení hlízek na řapíku listu, ale i v počtu a velikosti lístků rostliny.
Pinellia ternataPinellia ternata
Pinellia ternataPinellia ternata
Pinellia ternata
Fotografováno dne 19. 6. 2010 (ČR, rostliny pocházejí z kultury).