Syn.: Antrodia quercina (Schrad.) Teixeira, Boletus pulvinus Pers., Boletus quercinus Schrad., Buglossoporus pulvinus (Pers.) Donk, Buglossoporus quercinus (Schrad.) Kotl. et Pouzar, Caloporus fuscopellis Quél., Fomes quercinus (Schrad.) Gillot et Lucand, Piptoporus paradoxus (Fr.) P. Karst., Placodes quercinus (Schrad.) Quél., Polyporus fuscopellis (Quél.) Sacc., Polyporus paradoxus Fr., Polyporus quercicola Velen., Polyporus quercinus (Schrad.) Fr., Polystictus fuscopellis (Quél.) Bigeard et H. Guill., Ungulina quercina (Schrad.) Pat.
Čeleď: Fomitopsidaceae Jülich – troudnatcovité
Rozšíření: Je rozšířený v Evropě a Asii. V ČR se vyskytuje na větším počtu lokalit ve středních a jižních Čechách a na jižní Moravě.
Ekologie: Vyrůstá vzácně na živém i mrtvém dřevu dubů.
Popis: Masitý klobouk o průměru 5–20 cm má jazykovitý až téměř polokruhovitý tvar, v místě připojení k substrátu zformovaný do tlustého třeňovitého útvaru. Povrch je v mládí sametový, později hladký, skvrnitě žlutý, hnědočervený, ve stáří až černohnědý. Na spodní straně se postupně vyvíjejí drobné bíle zbarvené póry, při poranění a ve stáří hnědnou. Dužnina je měkká, pórovitá, za sucha korkovitá. Výtrusy jsou vřetenovité, tenkostěnné, nažloutlé, 6–10 × 2,5–4 µm velké.
Ohrožení a ochrana: Pstřeňovec dubový je v Červeném seznamu makromycetů ČR zařazen do kategorie zranitelných druhů (VU).
Fotografováno ve dnech 21. 6. a 16. 7. 2009 (u Roztok).