Syn.: Hepetis atrorubens (Beer) Mez, Hepetis lindenii (Baker) Mez, Lamproconus warszewiczii (H. Wendl. ex Hook.) Lem., Neumannia atrorubens (Beer) K. Koch, Neumannia lindenii É. Morren ex Baker, Phlomostachys atrorubens Beer, Pitcairnia lamarcheana É. Morren, Pitcairnia lindenii Baker, Puya warszewiczii H. Wendl. ex Hook.
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Areál druhu se táhne od jihozápadního Mexika přes Guatemalu, Honduras, Kostariku a Panamu až po střední Kolumbii.
Ekologie: Roste terestricky, vzácněji i epifyticky v tropických stálezelených lesích, v nadmořských výškách od 200 až do 1400 m.
Popis: Vytrvalá bylina, v době květu 35–60(–90) cm vysoká. Řapík je (13–)20–40 cm dlouhý, trnitý, čepel je kopinatá až eliptická, 75–140 cm dlouhá a 4–7,5 cm široká, celokrajná, lysá, tupá nebo špičatá. Stvol je přímý, 16–26 cm dlouhý; květenství je (16–)24–34 cm dlouhé, válcovité; listeny se střechovitě překrývají, jsou vejčité, 7–8 cm dlouhé, tmavě červené až červenohnědé, na bázi vzpřímené, nad polovinou odstálé až zahnuté; květy jsou přisedlé nebo jen krátce stopkaté, kališní lístky jsou eliptické až obvejčité, 22–28 mm dlouhé, špičaté nebo tupé, korunní lístky jsou až 77 mm dlouhé, žluté. Plodem je tobolka.
Záměny: Střechovitě se překrývající listeny podobného, rovněž středoamerického a o něco statnějšího druhu Pitcairnia wendlandii jsou na vrcholu jen mírně odstálé; další podobný středoamerický druh Pitcairnia imbricata má listeny v době květu vzpřímené.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 2. 2014 (Kostarika, Parque nacional Tapantí).