PLEIONE LIMPRICHTII Schltr.

Syn.: Pleione bulbocodioides var. limprichtii (Schltr.) P. J. Cribb
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Pleione limprichtii

Rozšíření: Druh jižní Číny, vyskytuje se v provincii Jün-nan, na severu jeho areál zasahuje až do jihozápadního S’-čchuanu, na jihu zase až do severní Barmy.

Ekologie: Roste terestricky nebo litofyticky na skalnatých svazích a horských srázech, v nadmořských výškách od 2000 až do 2500 m. Kvete od dubna do května.

Pleione limprichtii

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami vejcovitými, zelenými či nachově naběhlými, 3–4 cm dlouhými a až 2,5 cm širokými, zakončenými jediným listem. Ten je v době květu ještě neúplně vyvinutý, kopinatý, asi 13 cm dlouhý a 4 cm široký, špičatý. Květy vyrůstají jednotlivě nebo vzácněji po 2 na stopkách 10–12 cm dlouhých; listen je nachově červený, obkopinatý, 22–25 mm dlouhý, špičatý; okvětní lístky jsou růžovočervené až červené, pysk je červeně skvrnitý, lamely jsou bílé, dorzální okvětní lístek je úzce eliptický, 30–35 mm dlouhý a 5–9 mm široký, špičatý, postranní vnější okvětní lístky jsou rovněž úzce eliptické, zahnuté, 28–35 mm dlouhé a 6–10 mm široké, vnitřní okvětní lístky jsou obkopinaté, srpovitě zahnuté, 30–35 mm dlouhé a 4–5 mm široké, špičaté, pysk je široce vejčitý, 25–40 mm dlouhý (tedy delší než vnější okvětní lístky) a 25–35 cm široký, 3laločný, po okraji třásnitý, na vrcholu vykrojený; sloupek je 25–30 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Využití: Nezřídka je tento druh pěstován i v evropských sbírkách orchidejí, u nás je zřejmě dokonce nejčastěji pěstovaným druhem. S dostatečným zákrytem proti zimnímu vlhku lze rostlinu pěstovat i ve středoevropských klimatických podmínkách celoročně venku.

Ohrožení a ochrana: Pleione limprichtii je druhem chráněným mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Pleione limprichtii
Pleione limprichtii
Pleione limprichtii
Pleione limprichtii

Fotografováno ve dnech 30. 4. a 3. 5. 2003 a 11. 5. 2006 (Česko, Morava, kultura).