Podiceps grisegena (Boddaert, 1783); potápka rudokrká

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Podicipediformes, Podicipedidae
Syn.: Colymbus subcristatus Jacquin, 1784; Podicipes grisegena (Boddaert, 1783)
Česká jména: potápka rudokrká, roháč rudokrký
Anglická jména: Red-necked grebe

Podiceps grisegena, potápka rudokrká
Podiceps grisegena, potápka rudokrká

Rozšíření: Nominátní poddruh obývá východní Evropu, západní a střední Asii, zimuje u Severního, Černého a Kaspického moře. Ve střední Evropě se vyskytuje vzácně, u nás se objevuje na tahu, ojediněle přezimuje. Poddruh Podiceps grisegena subsp. holbollii, který se nachází v západní Kanadě, na severozápadě USA, na východní Sibiři, v severovýchodní Číně a v severním Japonsku, zimuje v oblasti od Japonska a Koreje přes Aleutské ostrovy po Kalifornii. Populace z východu USA odlétají zimovat na Floridu.

Způsob života: Upřednostňuje zarostlé stojaté sladké vody, jezera a rybníky. V zimě vzácně zalétá na mořské pobřeží.
Je to plachý vodní pták, často se skrývá v pobřežních porostech. Loví převážně malé rybky, žáby, korýše, měkkýše, dospělý i larvální vodní hmyz. Potravu získává potápěním nebo plaváním na hladině s ponořenou hlavou, suchozemský hmyz a jeho larvy získává z vegetace.
Je monogamní, hnízdí jednou ročně v izolovaných samotářských párech nebo ve volných koloniích. Rozmnožování předchází velmi složitý námluvní rituál. Hnízdo je plovoucí plošina vybudovaná z klacíků a vodních rostlin, ukotvená na potopené nebo rostoucí vegetaci blízko volné hladiny. Od dubna do června snáší samice 4–5 vajec, která inkubují obě pohlaví po dobu 21–27 dní. Ptáčata v prachovém peří jsou plně vyvinutá a většinu času tráví na hřbetě dospělých. Rodiče polykají vlastní peří a krmí jím své potomky pro zlepšení trávení. Mláďata se osamostatňují v 8–10 týdnech, vzletná jsou v 50–70 dnech života.
Pohlavně dospívá ve dvou letech. Dožívá se 10 let.

Popis: Středně velká potápka dosahující délky 40–50 cm, rozpětí křídel 61–88 cm a hmotnosti 700–930 g. Ve svatebním šatě jsou temeno s malými péřovými oušky a zadní část krku černé. Černá čepička zasahuje až pod oko. Duhovka oka je tmavá. Silný dýkovitý černý zobák je u kořene žlutý. Hrdlo a tváře jsou šedobílé. Krk je zepředu a ze stran kaštanově hnědý, stejně jako hruď. Svrchní část těla je černohnědá, spodní je bílá. Nohy jsou umístěny daleko vzadu na těle, blízko ocasu, díky tomu je pták na zemi nemotorný. Kolem každého prstu jsou široké laloky, které se při záběru rozpínají a umožňují velké zrychlení. V zimě je potápka rudokrká nevýrazně šedobílá, přední strana krku je šedavá.

Poznámka: Poddruh Podiceps grisegena subsp. holbollii je větší než nominátní poddruh. Dosahuje délky 43–56 cm s rozpětím křídel 61–88 cm a hmotností 750–1600 g. Opeření je stejné jako u nominátního poddruhu, i když zobák u dospělého jedince je více žlutý.

Podiceps grisegena, potápka rudokrká

Fotografováno dne 30. 12. 2022 (Česko, Čechy, Most, jezero Most).