FICUS SUR Forssk. – fíkovník / figovník

Syn.: Ficus beniensis De Wild., Ficus brassii R. Br. ex Sabine, Ficus capensis Thunb., Ficus clethrophylla Hiern, Ficus erubescens Warb., Ficus gongoensis De Wild., Ficus guineensis (Miq.) Stapf, Ficus ituriensis De Wild., Ficus kondeensis Warb., Ficus lichtensteinii Link, Ficus mallotocarpa Warb., Ficus munsae Warb., Ficus ostiolata De Wild., Ficus panifica Delile, Ficus plateiocarpa Warb., Ficus thonningiana (Miq.) Miq., Ficus villosipes Warb., Sycomorus capensis Miq., Sycomorus guineensis Miq., Sycomorus panifica Miq., Sycomorus thonningiana Miq.
Česká jména: smokvoň (Presl 1846), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus sur

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky s areálem na severu sahajícím až do Senegalu, jižního Mali, Nigérie, Čadu a Etiopie, k jihu sestupuje přes Gabon, Kongo, Angolu, Zambii a Tanzanii až do Mosambiku, Zimbabwe a na pobřeží Jihoafrické republiky. Bývá uváděn také z Kapverd, kde je snad rovněž původní, a z jihozápadní části Arabského poloostrova.

Ekologie: Roste v tropických stálezelených i poloopadavých lesích, v pobřežní vegetaci, ale i na skalnatých svazích a v křovinaté savaně, objevuje se také v okolí lidských sídel, podél cest, při okraji pastvin a zemědělsky využívaných pozemků.

Ficus sur

Popis: Středně vysoký strom dosahující výšky 12–25 m, s borkou poměrně hladkou, šedou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 5,5–20 cm dlouhé a 2–13 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, po okraji zvlněné až nepravidelně vroubkované, na vrcholu tupé nebo špičaté, obvykle po obou stranách lysé, nebo jen na rubu jemně chlupaté. Fíky se rodí na bezlistých větvích, na kmeni nebo dokonce na kořenech (těsně pod úrovní půdy), jsou krátce stopkaté, kulovité až obvejcovité, dosahují v průměru 2,8–4 cm, nejprve jsou zelené s drobnými bělavými skvrnkami, v době zralosti růžové až červené, lysé nebo jemně chlupaté.

Záměny: Dosti podobným africkým druhem fíkovníku je Ficus sycomorus, jehož listy jsou však o něco širší, široce eliptické až skoro okrouhlé, navíc celokrajné a krátce chlupaté. I některým dalším africkým fíkovníkům vyrůstají fíky přímo na větvích nebo na kmeni, avšak nikoli na celých bezlistých větvích, ale jen na krátkých brachyblastech (např. Ficus bubu nebo F. sansibarica). Většině afrických zástupců tohoto rodu rostou fíky v úžlabí listů nebo na větvích pod listy (např. Ficus lutea nebo F. ingens).

Využití: Plody jsou jedlé, sladké, ale většinou plné hmyzu; latex dřeviny se používá k léčbě popálenin. Kůra se uplatňuje v tradiční medicíně, vyrábějí se z ní i provazy.

Ficus sur
Ficus sur
Ficus sur
Ficus sur
Ficus sur

Fotografovaly Věra Svobodová, dne 15. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, NP Addo Elephant); Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).