Syn.: Argentina vulgaris Lam., Dactylophyllum anserina (L.) Spenn., Dasiphora anserina (L.) Raf., Fragaria anserina (L.) Crantz, Potentilla anserina L.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla anserina

Rozšíření: Druh s obrovským areálem rozkládajícím se na severní polokouli, vyskytuje se v celé Evropě, zasahuje přes Kavkaz do Střední Asie a Číny, pokračuje až po Dálný východ. Roste i v Severní Americe (Grónsko, Kanada, USA). Jako nepůvodní je označován v Jižní Americe (Chile), v Austrálii a na Novém Zélandu. U nás se vyskytuje na celém území od nížin po vrchoviny, výše už jen výjimečně.

Ekologie: Mochna husí roste na zaplavovaných loukách, březích, pastvinách, návsích a okolích lidských sídel. Upřednostňuje zasolené půdy bohaté na živiny. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá, 10–30 cm dlouhá bylina s plazivými nebo poléhavými, šlahounovitými lodyhami. Přízemní listy v růžici, řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené s 7–12 jařmy velkých lístků. Jednotlivé lístky podlouhlé, zubaté, na líci přitiskle chlupaté až plstnaté, na rubu šedobílé, přitiskle chlupaté. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách jednotlivě z úžlabí listů, pravidelné, pětičetné, 2–2,5 cm v průměru. Kališní lístky přitiskle chlupaté, korunní lístky žluté, mnohem delší než kalich. Plodem je nažka.

Poznámka: K rodu Argentina je v současnosti řazeno 71 druhů, které se vyskytují po celé severní polokouli, v Malesii a na Novém Zélandu.

Potentilla anserinaArgentina anserina
Argentina anserina

Fotografováno dne 25. 6. 2005 (Německo, Fränkische Schweiz, Stadelhofen).