PROSTANTHERA BEHRIANA Schltdl.

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Prostanthera behriana

Rozšíření: Endemit horských oblastí jihovýchodu Jižní Austrálie, vyskytuje se v pohořích Flinders Ranges a Mount Lofty Ranges.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetační formaci mallee, v suchých blahovičníkových lesích i na vřesovištích, na půdách písčitých či štěrkovitých. Kvete od září do ledna.

Prostanthera behriana

Popis: Keř dosahující výšky 1–2,5 m, s větvemi vystoupavými až přímými, hustě chlupatými. Listy jsou přisedlé, úzce vejčité až obvejčité, (9–)14–26(–32) mm dlouhé a 2–6 mm široké, řídce až hustě chlupaté, někdy olysalé, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité, 2–14květé, kalich je chlupatý, jeho trubka je 2–3 mm dlouhá, cípy jsou až 2,7 mm dlouhé, tupé, koruna je 15–20 mm dlouhá, pyskatá, bílá nebo bledě modrá až nafialovělá, uvnitř s hnědočervenými skvrnkami nebo s nachovou kresbou. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Hans Hermann Behr (1818–1904) byl americký entomolog a botanik německého původu, jenž působil i v Jižní Austrálii.

Prostanthera behriana
Prostanthera behriana
Prostanthera behriana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).