PROSTANTHERA SAXICOLA R. Br.

Syn.: Prostanthera debilis F. Muell., Prostanthera pimeloides F. Muell.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Prostanthera saxicola

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii, areál druhu sahá od jihovýchodního okraje Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu až do Victorie.

Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci na vřesovištích. Kvete od července do února.

Prostanthera saxicola

Popis: Keřík s větvemi poléhavými, vystoupavými až přímými, 20–200 cm dlouhými, obvykle pokrytými bílými chlupy. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, čárkovité až eliptické, 3–15 mm dlouhé a 1–6 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, lysé nebo řídce chlupaté a žláznaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů, kalich je 2pyský, 4–6 mm dlouhý, koruna je 8–15 mm dlouhá, 2pyská, bílá až nafialovělá, někdy i se žlutou tečkovanou kresbou. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Australská literatura rozlišuje v rámci tohoto druhu čtyři variety, přičemž Prostanthera saxicola var. bracteolata by se měla objevovat v Queenslandu, v Novém Jižním Walesu i ve Victorii, var. major snad jen na pomezí Queenslandu a Nového Jižního Walesu, var. montana na jihovýchodě Nového Jižního Walesu a var. saxicola patrně pochází z východu Nového Jižního Walesu. Některé botanické databáze toto infraspecifické členění však spíše ignorují.

Prostanthera saxicola
Prostanthera saxicola
Prostanthera saxicola

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).