Syn.: Prostanthera debilis F. Muell., Prostanthera pimeloides F. Muell.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii, areál druhu sahá od jihovýchodního okraje Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu až do Victorie.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci na vřesovištích. Kvete od července do února.
Popis: Keřík s větvemi poléhavými, vystoupavými až přímými, 20–200 cm dlouhými, obvykle pokrytými bílými chlupy. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, čárkovité až eliptické, 3–15 mm dlouhé a 1–6 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, lysé nebo řídce chlupaté a žláznaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů, kalich je 2pyský, 4–6 mm dlouhý, koruna je 8–15 mm dlouhá, 2pyská, bílá až nafialovělá, někdy i se žlutou tečkovanou kresbou. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Australská literatura rozlišuje v rámci tohoto druhu čtyři variety, přičemž Prostanthera saxicola var. bracteolata by se měla objevovat v Queenslandu, v Novém Jižním Walesu i ve Victorii, var. major snad jen na pomezí Queenslandu a Nového Jižního Walesu, var. montana na jihovýchodě Nového Jižního Walesu a var. saxicola patrně pochází z východu Nového Jižního Walesu. Některé botanické databáze toto infraspecifické členění však spíše ignorují.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).