Syn.: Chrysolarix amabilis (J. Nelson) E. H. Moore, Larix amabilis J. Nelson, Pseudolarix kaempferi (Lindl.) Gordon, Pseudolarix fortunei Mayr, Pseudolarix pourtetii Ferré
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité
Rozšíření: Monotypický rod endemický v jihovýchodní Číně okolo 30. rovnoběžky, přibližně od severní části provincie Čchung-čching na západě po pobřeží Východočínského moře v provincii Če-ťiang na východě. Oblast přirozeného rozšíření je však těžko vymezitelná vzhledem k dlouhé historii pěstování pamodřínu v domovských krajích a jeho preferenci nízkých poloh, které jsou dnes silně přeměněné dlouhodobou lidskou činností. Přibližný odhadnutý původní areál byl soustředěn okolo dolního toku řeky Čchang-ťiang (Jang-c‘-ťiang).
Ekologie: Přirozeně vytvářel příměs stálezelených nebo opadavých, druhově smíšených listnatých lesů; dnes přežívá místy jen v malých skupinách nebo soliterních stromech v převážně odlesněné krajině. Původní výškový rozsah je uváděn mezi 100 a 1500 m n. m.
Popis: Opadavý jehličnatý strom dorůstající až 40 m výšky, s přímým kmenem až 3 m v průměru a nepravidelně přeslenitými, vodorovnými nebo vystoupavými kosterními větvemi, konce větví mírně dolů převislé. Větévky dvou typů, dlouhé výhony s jehlicemi odstávajícími v řídké spirále a brachyblasty na konci s vějířovitým svazkem jehlic. Výhony načervenalé, lesklé a lysé. Jehlicovité listy ploché, 2–5,5(–7) cm dlouhé a 1,5–4 mm široké, někdy mírně srpovitě zahnuté, špičaté, světle nebo namodrale zelené, před opadem se zbarvující oranžově žlutě, naspodu se dvěma nevýraznými šedavými pruhy průduchů oddělenými střední vystouplou žilkou. Samčí šištice ve svazcích po 10–25 na konci brachyblastů. Šišky jednotlivé, vzpřímené na brachyblastech, dozrávající na podzim prvního roku a brzo rozpadavé, 5–7,5 × 4–5 cm velké, s volně růžicovitě uspořádanými semennými šupinami, kromě báze odstávajícími, úzce trojúhelníkovitými, okolo 3 cm dlouhými; podpůrné šupiny vejčitě kopinaté, dosahující sotva 1/3 délky semenných šupin. Semena vejcovitá, okolo 7 mm dlouhá, s žlutavým, úzce trojúhelníkovitým, asi 2,5 cm dlouhým křídlem.
Ohrožení a ochrana: Přirozený výskyt druhu je dlouhodobě silně na ústupu, a je proto hodnocen jako ohrožený. Genofond je však do jisté míry zachováván v podobě pěstovaných stromů především pro okrasné účely.
Využití: Pamodřín je v oblibě jako okrasný strom atraktivní svým habitem a podzimním zlatavým zbarvením jehlic před opadem, ale mimo Čínu se pěstuje jen zřídka v zemích mírného pásma. V domovině byl dříve příležitostně využíván jako zdroj dřeva pro nábytek, stavbu lodí a mostů.
Fotografováno ve dnech 16. 7. 1995 (Čína, provincie An-chuej, jihovýchodní úpatí pohoří Tapie Šan v okrese Jüesi), 22. 5. 1992 (plodné větve: provincie Jün-nan, Kchunming – Cheilungtchan, botanická zahrada Botanického institutu) a 29. 9. 2011 (Česká republika, okres Kolín, Doubravčice, soukromá zahrada).