Syn.: Mitrephora froggattii F. Muell.
Čeleď: Annonaceae Juss. – láhevníkovité
Rozšíření: Endemit poměrně malého území na severovýchodě australského Queenslandu, vyskytuje se v oblasti ležící severně od města Cairns, mezi Cape Tribulation a Mowbray River.
Ekologie: Roste jako podrostová dřevina v tropických deštných lesích, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete od září do prosince.
Popis: Dvoudomý menší strom dosahující výšky okolo 8 m. Listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté až eliptické, 10–30 cm dlouhé a 3–9 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, lysé, se 7–10 páry vedlejších žilek. Květy vyrůstají ve svazečcích po několika přímo na kmeni nebo na dřevu větví, někdy i jednotlivě v úžlabí listů, jejich stopka je 15–32 mm dlouhá; listeny jsou až 2 mm dlouhé, chlupaté; květy jsou jednopohlavné, kališní lístky jsou vejčité až skoro okrouhlé, 2–3 mm dlouhé, korunních lístků je 6, vnější korunní lístky jsou odstálé, obvejčité až skoro okrouhlé, asi 9 mm dlouhé a 8 mm široké, tupé nebo zaokrouhlené, bílé, vnitřní lístky jsou až 12 mm dlouhé, vytvářejí klenutou kopuli, samčí květy mají tyčinky asi 1 mm dlouhé, samičí jsou se staminodii, plodolisty jsou početné. Plody jsou obvejcovité, 15–20 mm dlouhé, v době zralosti žlutooranžové.
Poznámka: K rodu Pseuduvaria v současnosti patří na 60 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v jihovýchodní Asii a na severovýchodě Austrálie. V Austrálii najdeme čtyři druhy tohoto rodu, všechny jsou zdejšími endemity. Walter Wilson Froggatt (1858–1937), po němž je rod pojmenován, byl australský entomolog a sběratel rostlin.
K především v tropech a subtropech široce rozšířené čeledi láhevníkovitých (Annonaceae) v současnosti náleží 108 rodů, v Austrálii jich roste 17, dva z nich jsou endemické.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Daintree Rainforest).