Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Pycnonotidae
Syn.: Lanius jocosus Linnaeus, 1758
Česká jména: bulbul červenouchý, drozdec červenouchý
Anglická jména: Red-whiskered bulbul
Rozšíření: Původní areál se táhne od Indie a jihovýchodní Číny až do severní Malajsie, je zde rozlišováno několik poddruhů. Byl zavlečen do Saúdské Arábie, na Maskarény a Seychely, do jihovýchodní Austrálie, na Havajské ostrovy i do kontinentální části USA.
Způsob života: Obývá lesnaté a křovinaté oblasti, plantáže, parky a zahrady. Ve větvích keřů a malých stromů, v živých plotech nebo dokonce na verandách budov si staví miskovité hnízdo, spletené z trav, kořínků a větviček. Samice klade 2 až 3 vejce, mláďata se líhnou po 11–12 dnech. Při sezení na vejcích i krmení mláďat se střídají oba rodiče.
Bulbul se živí hmyzem, bobulemi, ovocem, semeny, pupeny, nektarem, květy a listy z celé řady rostlin. Ve volné přírodě se může dožít stáří 11 let.
Popis: Výrazný pták z řádu pěvců s tmavohnědou až černou hlavou a vztyčenou černou chocholkou z delšího peří, s výraznými bílými tmavě ohraničenými lícními a červenými ušními skvrnami. Má černý límec a tmavě hnědá záda, bílé břicho a červeně zbarveny ocasní krovky. Silný zobák je černý a nohy jsou krátké. Dosahuje délky 17–23 cm a hmotnosti 23–42 g. Samci a samice se výrazně neliší a mladým ptáků chybí červená ušní skvrna.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) řadí bulbula červenouchého k druhům z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC). Je populární jako klecový pták, tam, kde byl zavlečen, způsobuje škody na zemědělských a zahradních rostlinách. Na Mauriciu patří k druhům, které zapříčinily snížení populace endemického kruhoočka mauricijského (Zosterops chloronothos). Federální nařízení amerického ministerstva zemědělství přísně zakazuje jeho dovoz do USA.
Fotografováno ve dnech 16. a 20. 10. 2012 (Mauricius, Eureka a Île Plate).