RADERMACHERA GIGANTEA (Blume) Miq.

Syn.: Bignonia amara Loudon ex G. Don, Bignonia amoena Wall., Bignonia oxyphylla DC., Lagaropyxis gigantea (Blume) Miq., Radermachera amoena (Wall.) Wall., Radermachera biternata Merr., Radermachera borneensis Steenis, Radermachera elliptica Merr., Radermachera elmeri Merr., Radermachera fragrans (Elmer) Steenis, Radermachera palawanensis Merr., Radermachera punctata Elmer ex Steenis, Radermachera sibuyanensis Elmer, Spathodea amoena (Wall.) A. DC., Spathodea gigantea Blume, Stereospermum hypostictum Miq.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Radermachera gigantea

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Roste na Sumatře, Jávě, na ostrovech Bali, Sumbava, Flores a Alor, dále na jihovýchodě Bornea a na Filipínách. Podobné rostliny, které snad patří k tomuto druhu, se vyskytují dále v nejvýchodnější části Indie ve svazových státech Assam a Meghalaya a v sousední části Barmy.

Ekologie: Provází primární i sekundární lesní porosty na různých geologických substrátech včetně ultrabazických hornin. Vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m.

Radermachera gigantea

Popis: Stálezelený strom vysoký (6–)20–40 m, méně často keř; kmen může mít až 80 cm v průměru. Listy jsou střídavé, (1–)2(–3)krát zpeřené, 12–35(–80) cm dlouhé, lístky jsou eliptické až kopinaté, 4–12(–15) cm dlouhé a 2–6(–9) cm široké, na líci lysé, na rubu při bázi s větší skupinou žlázek, výše s roztroušenými jednotlivými žlázkami, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je latovité; kalich je zvonkovitý, 1–2,5 cm dlouhý; koruna je nálevkovitě zvonkovitá, 5–6 cm dlouhá, s cípy tvořícími horní a dolní pysk, narůžovělá, řidčeji bílá, v ústí trubky často sytěji růžová nebo se žlutými proužky; tyčinky jsou 4, dvojmocné, pátá je přeměněna na staminodium; semeník je svrchní, dvoupouzdrý, lysý. Plodem je úzce válcovitá tobolka 15–60 cm dlouhá a 0,5–0,8 cm v průměru; semena jsou 0,8–1,3 cm dlouhá, na obou koncích s průsvitným křídlem.

Využití: Dřevo je pevné a tvrdé, ale je napadáno termity, proto se nehodí na venkovní stavby. Rychle roste, a proto se občas používá k zalesňování ploch ohrožených erozí.

Poznámka: Do rodu Radermachera se řadí celkem 17 druhů (POWO 2020), které rostou v jižní a jihovýchodní Asii od Indie až po Indonésii a Čínu.

Radermachera gigantea
Radermachera gigantea
Radermachera gigantea
Radermachera gigantea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, Sabang, Mt. Bloomfield).