Česká jména: patma (Presl 1846), raflesie (Mareček 2001)
Čeleď: Rafflesiaceae Dum.
Rozšíření: Všechny druhy raflesií se vyskytují jen v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Celkově zde roste asi 15 druhů. S popisovaným druhem se setkáme pouze v severní a východní části ostrova Borneo (malajský stát Sabah).
Ekologie: Roste v deštných pralesích Sabahu, v nadmořské výšce okolo 400 m.
Popis: Parazitická bylina spojená s hostitelskou rostlinou prokaulomem, ze kterého vyrůstá i vlastní obří květ, který dosahuje průměru 50–80 cm a váhy až 9 kilogramů. Květy jsou jednotlivé, tvoří je talířovitý terč se vzhůru ohrnutou obrubou (diafragma) a s 5 dužnatými kališními lístky, které jsou nejprve cihlově červené, později tmavnou až nakonec zcela zčernají. Kvetou zhruba týden. Zprvu květ zapáchá jako hnijící maso, později zápach slábne. Ramenty na obrubě nejsou na vrcholech znatelně zduřelé a jsou delší než 5 mm. Otvor v diafragmě je v poměru ke květu velký, ve středu květu jsou všechny orgány dobře viditelné. Lístky jsou pokryty bílými, nepravidelnými bradavicemi, mezi jednotlivými velkými bílými skvrnami se nacházejí ještě další menší skvrnky. Rostlina vykvétá po 9–12 měsících od vytvoření se poupěte, které může dosáhnout až průměru 16 cm. Plodem je bobule.
Hostitel: Všechny raflesie parazitují výhradně na kořenech druhů čeledi Vitaceae, především na zástupcích rodu Cissus.
Využití: Raflesie jsou ve své domovině chápány jako posvátné rostliny, některé druhy se používají i v místní tradiční medicíně – např. Rafflesia patma na Jávě.
Poznámka: Bedřich Svoboda – autor fotografií – nám sdělil o vztahu místních obyvatel k raflesiím několik zajímavých údajů: „Květy raflesie jsou na severu Bornea poměrně vzácné, často v dosahu 20 kilometrů nekvete žádná. Když kvete, stává se automaticky turistickou atrakcí. My jsme měli štěstí na dvě kvetoucí, jedna byla stará 5 dní a druhá 7. Našli jsme je dotazováním se domorodců, jinou možností je získání informací v místní cestovní kanceláři – tam si lze zaplatit výlet na lokalitu i s dopravou. Raflesie z těchto fotografií kvetly za domkem jedné místní rodiny, která si z nich udělala slušný byznys. Vstupné bylo zhruba 20 RM za osobu, což je asi 120 Kč (cena za 4 večeře) – na místní poměry velmi drahé. Na druhou stranu se tato rodinka o raflesie evidentně stará – postavili kolem nich dřevěné chodníčky se zábradlím a hlídají, aby je turisté neponičili. Také je čistí od listí (hmyz údajně může do poupěte naklást vajíčka, a to se pak neotevře) a nad jedním poupětem jsme viděli dokonce deštník, zřejmě proti slunci.“
Raflesie byly pojmenovány po siru Thomasi Rafflesovi, zakladateli Singapuru. Druhové jméno nese popisovaný taxon po svém objeviteli Henry G. Keithovi, který byl správcem místních lesů.
Fotografoval Bedřich Svoboda dne 17. 3. 2009 (Malajsie, ostrov Borneo, okolí Poring Hot Springs, v blízkosti Kinabalu National Park).