Syn.: Digitalis glutinosa Gaertn., Gerardia glutinosa (Gaertn.) Bunge, Rehmannia chinensis Libosch. ex Fisch. et C. A. Mey., Rehmannia glutinosa (Gaertn.) Libosch. ex Fisch. et C. A. Mey., Rehmannia sinensis (Buc’hoz) Libosch. ex Fisch. et C. A. Mey., Sparmannia sinensis Buc’hoz
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východní Číně, na sever areál zasahuje až k Pekingu a do provincie Liao-ning, na jih do středočínských provincií Ťiang-su a Chu-pej, západně proniká až do Vnitřního Mongolska a Kan-su. Pěstuje se jako léčivá rostlina i v dalších oblastech Číny.
Ekologie: Roste na horských svazích i podél stezek a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete od dubna do července.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem až 5,5 cm dlouhým, dužnatým. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo od báze větvená, 10–30 cm dlouhá, hustě chlupatá, žláznatá, červeně naběhlá. Přízemní listy vyrůstají většinou v růžici, lodyžní listy jsou střídavé, řapíkaté, směrem nahoru se postupně zmenšují, listové čepele jsou vejčité až eliptické, 2–13 cm dlouhé a 1–6 cm široké, na bázi klínovité, na okraji nepravidelně vroubkované až zubaté. Květenství je úžlabní nebo terminální, hroznovité; listeny chybí; kalich je 1–1,5 cm dlouhý, 5četný, s 10 žilkami, kališní cípy jsou kopinaté až skoro trojúhelníkovité, 5–6 mm dlouhé; koruna je 3–4,5 cm dlouhá, pokrytá bělavými chlupy, trubka je úzká, korunní cípy jsou vně červené až purpurové, uvnitř žlutočervené, 5–7 mm dlouhé a 4–10 mm široké, na vrcholu tupé nebo i vykrojené; tyčinky jsou 4. Plodem je vejcovitá tobolka, 1–1,5 cm dlouhá.
Využití: Tento druh patří k hlavním rostlinám čínské tradiční medicíny, sbírá se jeho oddenek.
Poznámka: Rod Rehmannia zahrnuje asi šest druhů, všechny pocházejí z východní Číny.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 4. 2016 (Čína, Badaling, okolí Velké čínské zdi).