Syn.: Pleurothallis dayana (Rchb. f.) L. O. Williams, Pleurothallis muscifera Lindl., Pleurothallis xanthophthalma (Rchb. f.) L. O. Williams, Restrepia dayana Rchb. f., Restrepia lansbergii Hook., nom. illeg., Restrepia powellii Schltr., Restrepia shuttleworthii Rolfe, Restrepia tonduzii Schltr., Restrepia xanthophthalma Rchb. f.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Restrepia muscifera
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, kde se vyskytuje od jižního Mexika až po Panamu, mírně přesahuje i do Ameriky Jižní do sousední Kolumbie.
Ekologie: Epifytická orchidej, roste na kmenech stromů v tropických deštných nebo mlžných lesích v nadmořské výšce 600–1900 m.
Popis: Drobná trsnatá vytrvalá bylina; lodyhy dorůstají délky 2,5–17 cm. List je jediný, vejčitý až kopinatý, 3,5–8 cm dlouhý a 1,5–3,5 cm široký, na bázi klínovitý nebo zaokrouhlený. Květy vyrůstají od báze listu po několika, ale jednotlivě na nitkovitých stopkách 0,7–2 cm dlouhých; okvětní lístky jsou bělavé, žlutavé nebo narůžovělé, obvykle s hnědočervenými skvrnkami, vnější hřbetní okvětní lístek je vejčitý, 9–15 mm dlouhý a 4,5–6 mm široký, 5žilný; dva postranní vnější okvětní lístky srůstají až po špičku v kopinatý útvar 8–14 mm dlouhý a 5–8 mm široký; vnitřní okvětní lístky jsou nitkovité, 7–10 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, obvykle žlutavé, s kyjovitým zakončením; pysk je vejčitý, 3laločný, 4,5–6,5 mm dlouhý a 1,5–3 mm široký, na vrcholu s nitkovitým přívěskem; sloupek je 3–5 mm dlouhý. Plodem jsou šikmo elipsoidní, asi 1,5 cm dlouhé tobolky.
Ohrožení a ochrana: Ačkoli jde o méně nápadný drobný druh, chrání jej jako jiné orchideje úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Druh je dosti proměnlivý v tvaru listů i barvě květů, v minulosti byly odchylky popisovány jako samostatné druhy.
Restrepia muscifera
Restrepia muscifera
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2015 (Guatemala, Cobán).