Syn.: Chamaerops excelsa Thunb., Chamaerops kwanwortsik Siebold ex H. Wendl., nom. inval., Rhapis aspera W. H. Baxter, nom. inval., Rhapis cordata W. H. Baxter, nom. inval., Rhapis divaricata Gagnep., Rhapis flabelliformis L’Hér. ex Aiton, nom. illeg., Rhapis kwamwonzick Siebold ex Linden, Rhapis major Blume, Trachycarpus excelsus (Thunb.) H. Wendl.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Rhapis excelsa
Rozšíření: Druh s dosti malým areálem v jižní Číně (provincie Jün-nan, Kuang-tung, Chaj-nan, Kuej-čou, Fu-tien) a ve Vietnamu; výskyt v Thajsku je nejistý. Často se pěstuje ve sbírkách palem.
Ekologie: Roste v nížinných tropických lesích, často spíše sušších, v nížinách nebo na vápencových svazích do nadmořské výšky 1000 m.
Rhapis excelsa
Popis: Drobná jednodomá netrnitá palma s podzemním oddenkem, z něhož vyrůstají řídké „porosty“ tenkých kmínků až 3 m vysokých, které mají asi 1,5 cm v průměru a jsou pokryty tmavými vlákny z rozpadlých listových pochev. Listová čepel je dlanitá, v obrysu okrouhlá, o průměru asi 80 cm, hluboce členěná na 2–13 segmentů až 40 cm dlouhých, s víceméně rovnými stranami a rozeklanou špičkou. Květenství vyrůstá mezi listy, je až 30 cm dlouhé, větvené do 2–3 řádů; listeny jsou trubkovitě svinuté; květy jsou 3četné, jednotlivé; samčí květy mají srostlé, asi 6 mm dlouhé kališní lístky s krátkými cípy, korunu rovněž tvoří trubkovitě srostlé, na vrcholu mělce laločnaté petaly, tyčinek je 6; samičí květy mají podobnou stavbu jako samčí, ale jsou drobnější, semeník srůstá z 3 plodolistů, každý s jediným vajíčkem. Plody se obvykle vyvíjejí z jediného plodolistu, jsou to kulovité až elipsoidní peckovice až 1 cm dlouhé, za zralosti žluté.
Poznámka: Do rodu Rhapis se nyní řadí celkem 11 dosti podobných druhů rostoucích v jihovýchodní Asii. Vyznačují se dlanitými listy; mnohé druhy je mají členěné jen do malého počtu segmentů.
Rhapis excelsa
Rhapis excelsa
Rhapis excelsa
Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).