ROTALA REPENS (Hochst.) Koehne

Syn.: Rhyacophila repens Hochst., Quartinia repens (Hochst.) Walp.
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Rotala repens

Rozšíření: Východoafrický druh, roste v Etiopii, Keni, Ugandě (Mt. Elgon), okrajově i v Jižním Súdánu.

Ekologie: Charakteristická rostlina omezená svým výskytem na tekoucí vody, případně místa trvale ovlivněná rozstřikovanou vodou z vodopádů. Nejčastěji provází mělké, ale prudce tekoucí drobnější toky. Lokality se rozkládají v nadmořské výšce 1300–2200 m.

Rotala repens

Popis: Vytrvalá bylina; načervenalé lodyhy nejčastěji vzplývají ve vodě a dorůstají délky až 50 cm. Listy jsou velmi početné, ponořené, nitkovité, až 3,5 cm dlouhé a 0,1–0,5 cm široké, celokrajné, špičaté. Květenství je nad vodu vynořený prodloužený hrozen, výjimečně je rozvětvené; květy jsou drobné, 4četné, krátce stopkaté; češule je kalíškovitá, asi 1,5 mm dlouhá; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, velmi drobné; korunní lístky jsou kosníkovité, o málo delší než kalich, bílé nebo růžové; tyčinky jsou 4, z květu vyniklé; semeník je dvoupouzdrý, čnělka je asi 1 mm dlouhá. Plodem je vejcovitá tobolka asi 1,5 mm dlouhá, otevírá se 2 chlopněmi.

Využití: Občas se pěstuje jako akvarijní rostlina.

Rotala repens
Rotala repens
Rotala repens
Rotala repens
Rotala repens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1. a 2. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: Mekarabiya a údolí řeky Ansiya).