ROTHECA SERRATA (L.) Steane et Mabb.

Syn.: Clerodendrum cuneatum Turcz., Clerodendrum divaricatum Jack, Clerodendrum javanicum Walp., Clerodendrum macrophyllum Sims, Clerodendrum serratum (L.) Moon, Clerodendrum ternifolium D. Don, Cyclonema serratum (L.) Hochst., Rotheca bicolor Raf., Rotheca ternifolia Raf., Volkameria serrata L.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rotheca serrata
Rozšíření: Indomalesijský druh s areálem rozloženým v širokém pásu od Sri Lanky a Indie přes Barmu a nejjižnější Čínu až do Indočíny, Malajsie a Indonésie. Druh je morfologicky poměrně dosti variabilní, v minulosti byla popsána celá řada vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste ve stálezelených a smíšených tropických lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete po celý rok.
Rotheca serrata
Popis: Keř nebo malý strom dosahující výšky 1–6 m, s letorosty hustě žlutě chlupatými, později olysalými, hnědými, pokrytými lenticelami. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají v přeslenu po 3, jsou skoro přisedlé nebo i řapíkaté, podlouhle eliptické až vejčité, 6–38 cm dlouhé a 1,7–12 cm široké, na bázi klínovité, na okraji obvykle pilovité nebo zubaté, jen výjimečně celokrajné, na vrcholu špičaté, se 4–12 páry vedlejších žilek. Květenství je vrcholové nebo vyrůstá z úžlabí listů, je 12–50 cm dlouhé; listeny jsou přisedlé, vejčité, 4–7 cm dlouhé, chlupaté; květní pupeny jsou nesymetrické, kalich je až 8 mm dlouhý, na vrcholu zpravidla uťatý nebo s 5 jen velmi drobounkými kališními cípy; koruna je bílá nebo až nachově naběhlá, trubka je až 12 mm dlouhá, korunní cípy jsou podlouhlé až obvejčité, 6–15 mm dlouhé, přední cíp je nachový nebo modrobílý; tyčinky jsou z koruny vyniklé, 2–4 cm dlouhé, čnělka je rovněž z koruny vyniklá. Plody jsou kulovité peckovice, v době zralosti černé.
Záměny: Podobný africký druh Rotheca myricoides, který je pěstován jako okrasný keř i v jižní Asii, lze odlišit podle větších a výraznějších kališních cípů – mohou být až 2 mm dlouhé, jeho kalich není nikdy na vrcholu uťatý.
Využití: Bývá vysazován v zahradách a parcích, své uplatnění nachází i v asijské tradiční medicíně.
Poznámka: K rodu Rotheca je v současnosti započítáváno zhruba 33 akceptovaných druhů, všechny pocházejí z tropů východní polokoule.
Rotheca serrata
Rotheca serrata
Rotheca serrata
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 15. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra) a 21. 1. 2018 (Sri Lanka, Knuckles Forest Reserve, obec Meemure).