Syn.: Agaricus adustus Pers., Agaricus adustus var. elephantinus Pers., Agaricus elephantinus Sowerby, Agaricus nigrescens Lasch, Agaricus nigricans Bull., Omphalia adusta ß elephantinus (Bolton) Gray, Omphalia adusta var. elephantinus (Pers.) Gray, Russula elephantina (Bolton) Fr. – podzemka, vrzavka
Čeleď: Russulaceae Lotsy – holubinkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá v červnu až listopadu, v listnatých i jehličnatých lesích, zvláště hojná je v dubohabrových hájích. Objevuje se většinou ve skupinách.
Popis: Klobouk má průměr 5–20 cm, v mládí je vyklenutý, postupně ve středu vmáčklý, ve stáří až hluboce nálevkovitý, okraj je ztenčený, hladký, dlouho podvinutý. Povrch klobouku je za sucha matný, za vlhka mírně slizký, má v mládí bělavou barvu, později šedohnědou až černohnědou, ve středu tmavší. Pokožku nelze sloupnout. Lupeny jsou řídké, tlusté, připojené až krátce sbíhavé, u třeně vykrojené, střídané kratšími, lámavé, zpočátku smetanové, později pleťové, postupně od ostří černající. Třeň je válcovitý, 2–8 cm dlouhý, 1–4 cm tlustý, zpočátku bílý, plný, později se zabarvuje šedohnědě, ve stáří je vnitřek komůrkatý. Lupeny i třeň při poranění červenají. Dužnina je tuhá, má bílou barvu, na řezu se zbarvuje růžově, červeně, postupně šedne až černá. Vůně zemitá, někdy ovocná, chuť mírná, v mládí někdy mírně palčivá. Výtrusný prach bílý, výtrusy elipsoidní, 6–11 × 6–9 µm velké.
Záměny: Podobné jsou holubinka osmahlá (Russula adusta) s hustšími lupeny a dužninou, která nečervená a holubinka hustolistá (Russula densifolia) s velmi hustými lupeny a červenající dužninou, obě jedlé, a nejedlá holubinka černobílá (Russula albonigra) s rychle černající dužninou.
Využití: Je jedlá, vzhledem k zemité vůni omezeně použitelná.
Poznámka: Parazituje na ní rovetka pýchavkovitá (Asterophora lycoperdoides).
Fotografováno ve dnech 30. 8. a 5. 9. 2010 (Česko, u Roztok).