Syn.: Sambucus caerulea Raf., orth. var., Sambucus glauca Nutt., Sambucus mexicana subsp. caerulea (Raf.) A. E. Murray, orth. var., Sambucus mexicana var. caerulea (Raf.) A. E. Murray, orth. var., Sambucus mexicana subsp. cerulea (Raf.) A. E. Murray, Sambucus mexicana var. cerulea (Raf.) A. E. Murray, Sambucus neomexicana Wooton, Sambucus neomexicana var. vestita (Wooton et Standl.) Kearney et Peebles, Sambucus velutina Durand et Hilg.
Čeleď: Viburnaceae Raf. – kalinovité
Rozšíření: Areál se táhne na západě Severní Ameriky od kanadské Britské Kolumbie až po severozápad Mexika, ve Spojených státech roste nejdále na východ po Wyoming, Colorado a Texas.
Ekologie: Roste na mezických až vlhkých loukách, v křovinách, na pobřeží vodních toků a na okrajích lesů. Vystupuje do nadmořské výšky 1700 m, vzácně až 3000 m.
Popis: Opadavý, často bohatě větvený keř 1–5(–9) m vysoký; hlavní kmínek může mít průměr až 25 cm; větvičky jsou měkké, ojíněné; starší borka je brázditá. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, s 2–4 jařmy, lístky jsou kopinaté, 5–15 cm dlouhé a 2–6 cm široké, lysé, na bázi zaokrouhlené a často asymetrické, na okraji pilovité, na vrcholu ostře zašpičatělé. Květenství je plochá vrcholičnatá lata 4–20 cm široká; květy jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je droboučký, trubkovitý; koruna je široce nálevkovitá, 4–7 mm v průměru, bílá, s cípy delšími než trubka; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plody jsou kulovité peckovičky o průměru 4–6 mm, černomodré, ale silně šedomodře ojíněné, s 3–5 pecičkami.
Využití: Většinu částí sbírali původní američtí obyvatelé jako léčivku k vnějšímu i vnitřnímu použití a čerstvé nebo sušené plody konzumovali. Z větviček se vyráběly i flétničky. Rostlina má i okrasný význam a pěstuje se pro okrasu nebo jako meliorační dřevina.
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).