Syn.: Audibertia dorrii Kellogg, Audibertiella argentea Rydb., Audibertiella dorrii (Kellogg) Briq., Ramona dorrii (Kellogg) Briq., Salvia carnosa subsp. argentea (Rydb.) Epling, Salvia carnosa var. argentea (Rydb.) McMinn, Salvia carnosa var. argentea (Rydb.) Epling, Salvia carnosa var. gilmanii (Epling) McMinn, Salvia carnosa subsp. gilmanii Epling, Salvia carnosa var. gracilior M. Peck
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia dorrii
Rozšíření: V několika poddruzích roste na západě Severní Ameriky od státu Washington až do jižní Kalifornie, na východ po Utah a Arizonu. Druh je dosti proměnlivý, v areálu se rozeznává několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché travnaté a křovinaté pláně a svahy, dává přednost dobře propustným písčitým půdám v nadmořské výšce 300–2350 m.
Salvia dorrii
Popis: Nízký keřík 30–90 cm vysoký, příjemně po mátě vonící; větvičky jsou olistěné, šedavé. Listy jsou vstřícné, obvejčité až kopisťovité, 0,5–3,2 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, jemně šedě plstnaté a žláznatě tečkované, na bázi dlouze zúžené, celokrajné, jen zřídka oddáleně vroubkované, na vrcholu tupé až uťaté. Květenství tvoří kompaktní strboul složený obvykle z 5 lichopřeslenů, podepřených oválnými až obvejčitými, často růžově až nachově naběhlými listeny; kalich je čihovitý, až 6 mm dlouhý, s 3 drobnými zoubky na horním pysku a s 2 hrotitými zoubky na pysku dolním, oddělenými hlubokým zářezem; koruna je nálevkovitá až nevýrazně pyskatá, 0,8–1,2 cm dlouhá, sytě modrá, horní pysk je přímý, dolní pysk je trojlaločný, se středním, nepravidelně vroubkovaným lalokem delším než zakřivené laloky postranní, po odkvětu neopadávají; obě fertilní tyčinky jsou vyniklé, staminodia jsou kratičká; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Clarendon Herbert Dorr (1816–1887) byl básník, vynálezce a botanik; sběry, které shromáždil pro Kalifornskou akademii věd, byly v roce 1906 zničeny při zemětřesení.
Salvia dorrii
Salvia dorrii
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).