Syn.: Abrotanum foemina Garsault, nom. inval., Santolina marchii Arrigoni
Česká jména: svatolina cypřiškovitá (Mareček 2001)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se snad rozkládá v západním Středozemí od Španělska přes jižní Francii a snad zasahuje i do Itálie. Výskyt v dalších oblastech vyžaduje další studium, a to zejména proto, že v poslední době se prosazuje užší druhové pojetí, takže v jednotlivých regionech je z tohoto příbuzenského okruhu rozlišováno více samostatných druhů.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou středozemní křoviny, provází stanoviště s vyšším obsahem dusíku a často i s dostatkem bází.
Popis: Nízký, bohatě větvený aromatický keřík vysoký 10–50 cm; nekvetoucí větvičky jsou šedě plstnaté; kvetoucí větvičky jsou olistěné jen v dolní části. Listy jsou střídavé, v obrysu čárkovité nebo podlouhlé, 0,6–2 cm dlouhé, šedě nebo bělavě plstnaté, s 3–4 hustými řadami zubů nebo peřenosečných úkrojků, úkrojky jsou asi 2 mm dlouhé. Úbory jsou jednotlivé, dlouze stopkaté; zákrov je polokulovitý, 6–10 mm široký, víceřadý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, kýlnaté, šedě plstnaté, vnitřní jsou na vrcholu zaokrouhlené, s třásnitým blanitým lemem; jazykovité květy chybějí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, sytě žluté, žláznaté. Nažky jsou podlouhlé až kyjovité, 1,2–1,5 mm dlouhé, 3–4hrané, chmýr chybí.
Využití: Léčivé účinky na záněty kloubů a revmatické potíže byly známy již starým Řekům; sušené rostliny odpuzují moly. Díky vonným silicím se jí mohou aromatizovat pokrmy, působí i proti střevním parazitům.
Poznámka: Rostliny z širšího příbuzenstva tohoto druhu, ačkoli se tušily různé geograficky vyhraněné odchylky, nebyly donedávna uspokojivě taxonomicky prozkoumány. Teprve v nedávné době se zjistilo, že regionální variabilita má hlubší evoluční souvislosti; jednotlivé typy se liší nejen morfologicky, ale i úrovní ploidie: to je důvod, proč se nyní přijímá spíše koncept většího počtu drobných druhů.
Fotografováno dne 14. 5. 2009 (Francie, Camargue, Le Sambuc).