Česká jména: mydelník vykrojený (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Jihoasijský druh, vyskytuje se v Indii, na Sri Lance a v Barmě. V jižní Asii bývá rovněž pěstován, lze se s ním setkat například i v Pákistánu či Indonésii.
Ekologie: Roste v tropických opadavých lesích, objevuje se také v okolí lidských sídel a na stanovištích dotčených lidskou činností.
Popis: Strom až 10(–18) m vysoký, s borkou tmavě hnědou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, s 2–3 páry lístků, terminální pár je o něco větší, lístky jsou eliptické až obvejčité, 3–15 cm dlouhé a 1,5–5,5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, lysé nebo chlupaté. Květenství tvoří bohatá terminální nebo axilární lata; listen je jediný, listence 2, šídlovité, asi 1 mm dlouhé, chlupaté; kališních lístků je 5, jsou vejčité, 3–4 mm dlouhé; korunních lístků je také 5, jsou úzce obvejčité, nehetnaté, asi 2,5 mm, zelenobílé; tyčinek je 8, jsou volné, nestejné, nitky jsou 3–4 mm dlouhé, prašníky 1,5 mm dlouhé, čnělka je asi 2 mm dlouhá. Plody jsou tři srostlé obvejcovité až kulovité peckovice, z nichž 1–2 bývají zakrnělé.
Využití: V Asii bývá vysazován v blízkosti lidských sídel, borku a kořeny lze použít v tradiční medicíně. Plody obsahují saponiny, používají se podobně jako mýdlo při praní prádla. Listy se přidávají do vonných směsí potpourri.
Poznámka: K rodu Sapindus je v současnosti řazeno zhruba 13 druhů, které se vyskytují v tropických i subtropických oblastech obou zemských polokoulí.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 2. 2018 (Barma, Pagan).