SARACA ASOCA (Roxb.) Willd.

Syn.: Jonesia asoca Roxb., Jonesia confusa Hassk., Jonesia pinnata Willd., Saraca confusa (Hassk.) Backer, Saraca indica sensu Bedd., non L.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Saraca asoca

Rozšíření: Pochází ze západu indického subkontinentu, z centrální oblasti Dekkánské plošiny a střední části Západního Ghátu. Ve svém přirozeném prostředí je zranitelným druhem, je stále vzácnější, izolované stromy lze ještě nalézt v podhůří středního a východního Himálaje, v rozptýlených lokalitách severních plání Indie a na západním pobřeží poblíž Bombaje. Druh je pěstovaný v Indii a v dalších tropických zemích, především na Srí Lance, v Malajsii a Barmě.

Ekologie: V zemi původu roste v deštných lesích do nadmořské výšky 750 m. Kvete obvykle po celý rok, hlavním obdobím kvetení je leden až duben, květy jsou vonné.

Popis: Stálezelený strom s přímým kmenem a kompaktní korunou a hladkou šedohnědou borkou, dorůstá výšky 7–10 m. Listy jsou sudozpeřené, 15–25 cm dlouhé, složené ze 3–6 párů podlouhlých až úzce kopinatých lístků s mírně zvlněným okrajem, na vrcholu zašpičatělých nebo špičatých. Mladé listy jsou měkké, načervenalé, po dosažení plné velikosti jsou téměř kožovité, tmavě zelené, lesklé. Květenství dosahují průměru až 18 cm, husté chocholíky vyrůstají přímo z kmene a silných větví. Listeny jsou drobné, opadavé, květy mají dlouze trubkovitý petaloidní kalich zakončený čtyřmi oválnými cípy, koruna chybí. Při rozkvětu jsou květy jasně oranžově žluté, před odkvětem zrudnou. Tyčinky (v počtu 7–8) nápadně vyčnívají z květu, nitka je v dolní části zbarvená jako kalich, v horní rudá. Plodem je plochý, kožovitý lusk až 25 cm dlouhý, se 4–8 oválnými stlačenými semeny.

Využití: Saraca asoca je vysazovaná jako posvátný a ozdobný strom, ale i pro léčebné účely. Je vysoce ceněna jako univerzální všelék v ajurvédské a Unani medicíně a v homeopatii; využívá se především kůra a listy. Má mnoho použití v léčbě ženských chorob, močového ústrojí, kožních infekcí, zánětů, k čištění krve, urychluje hojení, působí na centrální nervovou soustavu – uklidňuje, uvolňuje křeče. Obsahuje řadu účinných složek, které mají estrogenní, oxytocinové, analgetické, protirakovinné, antioxidační, antimikrobiální a antihelmintické účinky.
Pěstuje se několik kultivarů, lišících se výškou a tvarem koruny, nejčastěji je pěstován kultivar s pyramidální korunou.

Saraca asoca
Saraca asoca
Saraca asoca

Poznámka: Strom v jihovýchodní Asii zvaný Ashoka (ashok je sanskrtské slovo, znamená „bez smutku“) je považovaný za posvátný na celém indickém subkontinentu, zejména v Indii a na Srí Lance, je často zmiňován i v klasické indické náboženské literatuře a milostné poezii. Byl vysazován v zahradách královských paláců a v blízkosti chrámů po celé Indii. Jedním z opakujících se prvků v indickém umění je socha mytologické bytosti yakshini stojící u kmene a rukou držící větev kvetoucího stromu Ashoka, často stylizované, spojované s plodností. Takové sochy a reliéfy byly často u bran buddhistických a hinduistických chrámů. Ashoka je spojován i s hinduistickým bohem lásky, Kamadevou. Tento strom je také vážený v džinismu.

Saraca asoca

Fotografováno dne 11. 2. 2014 (Srí Lanka, Mihintale a Yapahuwa).