Syn.: Euosmus albida Nutt., Euosmus sassafras (L.) Nutt., Laurus albida Nutt., Laurus sassafras L., Sassafras officinalis T. Nees et C. H. Eberm., Sassafras triloba var. mollis Raf., Sassafras variifolium Kuntze, Tetranthera albida (Nutt.) Spreng.
Česká jména: kašťa, sassafras; kašťa bělavá (Mareček 2001)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Rozšíření: Druh s poměrně rozsáhlým areálem ve východní části USA a na jihu kanadské provincie Ontario, na západ zasahuje až k Michiganskému jezeru, do jihovýchodního Kansasu a východního Texasu, na jihu areál vyznívá na střední Floridě.
Ekologie: Roste v lesích a křovinách, na někdejších polích i podél plotů, na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Dvoudomý opadavý strom, 10–35 m vysoký, s borkou brázditou, šedohnědou, letorosty hladkými, zelenými až žlutozelenými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, aromatické, eliptické až vejčité, tvarově dosti proměnlivé, 6–16 cm dlouhé a 5–10 cm široké, celistvé nebo 2–3laločné (nejčastěji 3laločné), na bázi klínovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, na líci tmavě zelené a lesklé, na rubu nasivělé. Květy jsou jednopohlavné, vonné, dosahují až 7 mm v průměru, vyrůstají v hroznech až 5 cm dlouhých, okvětní lístky jsou zelenavě žluté; tyčinek v samčích květech je 9, v samičích květech je někdy 6 staminodií, která ovšem někdy mohou i chybět, čnělka je 2–3 mm dlouhá. Plody jsou podlouhlé peckovice, až 10 mm dlouhé, v době zralosti černé a ojíněné, plodní stopky jsou červené.
Využití: Z kořenů tohoto stromu se připravoval čaji podobný nápoj, dokonce i svérázné tzv. kořenové pivo (root beer), původní Američané žvýkali kašťové aromatické větvičky a listy se používaly jako koření v kuchyni. Safrol, který tato dřevina obsahuje, je však zřejmě ve větších dávkách toxický, zcela jistě halucinogenní, snad dokonce i karcinogenní. Přidávání sassafrasu do potravin je tedy dnes zakázáno. Dřevo stromu je odolné vůči červotočům, používá se k výrobě nábytku. Dřevinu lze pěstovat i v klimatických podmínkách střední Evropy, v mládí však snadno namrzá.
Poznámka: Rod Sassafras zahrnuje asi tři druhy, jeden je americký, dva východoasijské.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).