Česká jména: drahušice drobnokvětá (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Středozemí, Makaronésie, země okolo Černého moře. V areálu jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě západomediteránně-makaronéský poddruh Scolymus hispanicus subsp. occidentalis. Druh byl zavlečen i do Severní Ameriky.
Ekologie: Roste na suchých stráních a svazích, na písčinách, okolo lidských sídel, podél cest, na okraji polí a rumištích. Kvete od května do srpna.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 20–80(–120) cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, větvená, ostnitá. Přízemní listy v růžici, až 12 cm dlouhé, lodyžní listy střídavé, peřenodílné až peřenosečné, ostnité, podél střední žilky bělavé. Úbory vrcholové nebo v úžlabí listenů, jazykovité květy žluté, na špičce s 5 zoubky. Plodem je nažka s chmýrem.
Záměny: V centrální části Středozemí se vyskytuje poměrně vzácně ještě jeden vytrvalý druh tohoto rodu Scolymus grandiflorus. Od popisovaného druhu se odlišuje výrazně křídlatou lodyhou a jazykovitými květy pokrytými chloupky. Jednoletý Scolymus maculatus má okraje listů nápadně bělavé.
Využití: Ve Středozemí se pěstuje jako kořenová zelenina, upravuje se podobně jako černý kořen. Květy se údajně používaly k falšování šafránu.
Fotografováno dne 11. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Roque Bentayga).