Syn.: Leontodon montanus Lam.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste v Alpách od Francie přes Itálii, Švýcarsko, Německo a Rakousko do Slovinska, a dále v pohořích na Balkáně, kde se uvádí z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska a Albánie. V areálu vytváří několik velmi podobných poddruhů.
Ekologie: Charakteristický druh rostoucí na jemnější pohyblivé vápencové suti, zejména na místech s déle ležící sněhovou pokrývkou. Lokality leží v subalpínském a alpínském stupni v nadmořské výšce 1800–3000 m.
Popis: Vytrvalá bylina 3–10(–15) cm vysoká, s vícehlavým oddenkem; stvol je jednoúborný, chlupatý. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté až kopisťovité, 5–20 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na líci většinou lysé, na rubu srstnatě chlupaté, na okraji mělce oddáleně zubaté až laločnaté. Úbor je 2,5–3,5 cm dlouhý, zákrov je válcovitý až zvonkovitý; zákrovní listeny jsou kopinaté až úzce trojúhelníkovité, asi 1 cm dlouhé, s dlouhými šedými nebo černými vícebuněčnými chlupy; lůžko úboru postrádá plevky; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté, s ligulou 1,2–1,7 cm dlouhou. Nažky jsou válcovité, asi 0,8 cm dlouhé, chmýr je dvouřadý, péřitý, sněhově bílý.
Poznámka: Vzhledem velmi připomíná škardu Crepis terglouensis. Ta má rovněž sněhobílý chmýr, který ale není péřitý, dále se odlišuje olistěnou lodyhou.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 8. 2017 (Itálie, Lombardie, Valdidentro, jižní svahy Piz Umbrail).