PHEDIMUS SPURIUS (M. Bieb.) ˈt Hart – tlusták pochybný

Syn.: Anacampseros spuria (M. Bieb.) Haw., Asterosedum spurium (M. Bieb.) Grulich, Sedum spurium M. Bieb., Spathulata spuria (Bieb.) Á. et D. Löve
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum spurium

Phedimus spurius

Rozšíření: Pochází ze severovýchodního Turecka, severního Íránu a z Kavkazu. V oblasti Evropy a USA je pěstován a nezřídka zde zplaňuje. U nás se běžně pěstuje a velice snadno se i šíří.

Ekologie: Roste především v okolí lidských sídel, na stanovištích dotčených lidskou činností, okolo cest, na zídkách, hřbitovech apod. Místy se zapojuje i do přirozených společenstev. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalé byliny, které bývají zelené či červeně naběhlé, jejich výška dosahuje 5–25 cm. Lodyhy jsou dužnaté, plazivé, kořenující, tvoří husté porosty. Listy jsou lupenité, kopisťovité, v horní polovině vroubkované. Květenství se skládá většinou ze 4 vidličnatě větvených vijanů. Korunní lístky jsou kopinaté, zašpičatělé, barva je většinou různě intenzivně růžová. Plodem jsou měchýřky.

Poznámka: Existuje několik kultivarů. Světle kvetoucí rostliny jsou i světle zelené, tmavě kvetoucí rostliny jsou červeně naběhlé (lodyhy, žilnatina listů). Je to oblíbená skalnička.

Phedimus spurius

Fotografováno dne 17. 8. 2005 (Česko, Praha–Barrandov).