Syn.: Wellingtonia gigantea Lindl., Sequoia gigantea (Lindl.) Decne., Sequoia wellingtonia Seem., Steinhauera gigantea (Lindl.) Kuntze ex Voss, Taxodium giganteum (Lindl.) Kellogg et Behr, Washingtonia californica Winslow
Česká jména: sekvoje mamutí (Dostál 1950), sekvoje obrovská, „mamutí strom“ (Klika 1953), sekvojovec obrovský (Mareček 2001)
Slovenská jména: sekvoja mamutia (Dostál 1950), sekvojovec mamutí (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Rozšíření: Druh pochází ze Severní Ameriky, vyskytuje se v centrální části státu Kalifornie, v západní části pohoří Sierra Nevada. Do Evropy byl poprvé přivezen v roce 1853 (Velká Británie), do Čech v roce 1855. Bývá vysazován v parcích Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a Nového Zélandu. U nás se pěstuje v parcích jen poměrně vzácně (Ratměřice, Kravsko, Nové Mitrovice, Břestek).
Ekologie: V domovině roste v horských lesích, v nadmořské výšce od 1400 do 2150 m.
Popis: Vždyzelený strom, 50–85(–100) m vysoký. Kmen je mohutný, sloupovitý, u báze nápadně rozšířený, 5–10 m v průměru, borka brázditá, červenohnědá, u dospělých jedinců až 50 cm silná. Listy ve šroubovici, šupinovité až šídlovité, 3řadé, 3–6(–12) mm dlouhé. Samčí šištice na větvičce koncové, samičí šištice vejcovité. Šišky dřevnaté, 5–8 cm dlouhé, dozrávají 2. rokem, štítek kosočtverečný, uprostřed vmáčklý, s krátkým hrotem. Objevují se po dvanáctém roce života stromu. Rozmnožování druhu v přírodě je dosti problematické. Semena totiž klíčí jen na plném slunci, semenáče zároveň nesnesou zastínění konkurenčními rostlinami. Proto ke klíčení dochází většinou po lesních požárech.
Využití: Dřevo sekvojovce je dosti odolné vůči trouchnivění, avšak je zároveň poměrně křehké a lámavé. Ke stavebním účelům je tedy nevhodné. Používá se na výrobu šindelů a plotních latěk, dokonce i na produkci zápalek. V USA se občas pěstuje pro vánoční trh. Je vhodný i pro pěstování v klimatických podmínkách střední Evropy – nenáročný, mrazuodolný, navíc velmi dekorativní.
Rekordy druhu: Nejvyšším exemplářem druhu je strom nazývaný General Sherman, který roste v kalifornském národním parku Sequoia. U nás najdeme největší sekvojovce v zámeckém parku v Ratměřicích. Zcela nejvyšším jehličnatým stromem planety je potom severoamerická sekvoje stálezelená (Sequoia sempervirens).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 29. 3. 2008 (Česko, Čechy, Ratměřice); Věra Svobodová, dne 23. 8. 2014 (USA, Kalifornie, Sequoia National Park).