SIUM SUAVE Walter – sevlák / potočník

Syn.: Cicuta dahurica Fisch., Sium cicutifolium Schrenk, Sium floridanum Small, Sium formosanum Hayata, Sium nipponicum Maxim.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Sium suave

Rozšíření: Amfipacificky rozšířený druh, který se vyskytuje ve značné části Severní Ameriky (vzácnější je na jihu USA, v Oklahomě chybí zcela, ovšem stejně tak na severovýchodě Kanady), ale také ve východní Asii (ruský Dálný východ, Korea, Japonsko, Tchaj-wan a čínské provincie Hebei, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Ningxia a Shandong).

Ekologie: Roste na vlhkých loukách, v mokřinách, kolem vodních toků. Kvete od července do srpna.

Sium suave

Sium suave

Popis: Vytrvalá bylina, 60–120 cm vysoká. Lodyha je přímá, dolní listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, 6–25 × 7–10 cm, lichozpeřené, s 3–9 jařmy lístků, které jsou kopinaté až čárkovité, 10–40 × 3–15 mm, na okraji pilovité, horní listy jsou menší, 3laločné nebo celokrajné, přisedlé. Okolíky jsou terminální, dosahují 4–8 cm v průměru, listenů obalu je 6–10, jsou kopinaté nebo úzce kopinaté, 3–15 mm dlouhé, listenů obalíčku je 5–10, úzce kopinatých, 1–3 mm dlouhých, celokrajných, korunních lístků je (8–)10–20, 1,5–3 cm dlouhých, bílých. Plodem je vejcovitá dvounažka, 3 × 2 mm.

Záměny: Sium suave se velmi podobá rozpukům (Cicuta), s nimiž může růst na jednom stanovišti. Liší se jednoduše zpeřenými listy a přítomností obalu, zatímco rozpuky mají listy většinou vícenásobně zpeřené a listeny obalu postrádají.

Využití: Tento druh má údajně léčivé účinky, používá se v čínské medicíně. Kořeny sbírali i původní Američané.

Poznámka: Rod Sium zahrnuje zhruba 10 druhů, které se vyskytují v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe.

Sium suave

Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, South Glenmore Park).