Syn.: Carpobolus stellatus (Tode) Desm., Lycoperdon carpobolus L., Nidularia dentata With., Sphaerobolus dentatus (With.) W. G. Sm., Sphaerobolus tubulosus Fr., Sphaerobolus stellatus var. brasiliensis Viégas et C. G. Teixeira, Sphaerobolus stellatus var. stellatus Tode
Čeleď: Geastraceae Corda – hvězdovkovité
Rozšíření: Je známa z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá na organických zbytcích, jako jsou trouchnivějící větvičky, piliny, mulčovací drť, hnůj, bylinné zbytky. Zřejmě častá, ale přehlížená. Roste v červenci až říjnu, ve velkých skupinách.
Popis: Plodnice mají průměr 1–3 mm, zpočátku jsou kulovité s bělavým až žlutavě okrovým plstnatým povrchem. Vnější okrovka se rozevře do 5–9 krátkých oranžově zbarvených cípů a objeví se peridiola obsahující výtrusy jako tmavě žlutá až hnědá kulička, asi 1 mm v průměru s povrchem pokrytým žlutým nebo oranžovým slizem. V dospělosti se vnitřní okrovka prudce vychlípne a peridiolu vymrští až několik metrů daleko. Vnitřní okrovka pak obvykle zůstává krátce viditelná jako průsvitná bělavá kulička na hvězdovité vnější okrovce. Ve stáří jsou hvězdovité bělavé pohárky prázdné. Výtrusy jsou protáhlé, 7,5–10 × 3,5–5 µm velké.
Záměny: Je nezaměnitelná, rozlišuje se několik variet.
Využití: Nekonzumuje se, je příliš malá pro kulinářské využití.
Poznámka: Tmavé peridioly velikosti špendlíkové hlavičky se po vystřelení z plodniček nalepují na předměty v okolí, mohou znečišťovat povrchy automobilů a budov v blízkosti záhonů s mulčovací drtí.
Fotografováno od 12. do 21. 9. 2010 (Roztoky).