SPHYROSPERMUM BUXIFOLIUM Poepp. et Endl.

Syn.: Sophoclesia cordifolia var. oophylla Kuntze, Sophoclesia nummulariaefolia Klotzsch, Sphyrospermum roraimae Klotzsch, Vaccinium pachycardium Standley
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Sphyrospermum buxifolium

Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od Nikaraguy přes Kolumbii, Ekvádor a Peru až do Bolívie, na severu jihoamerického kontinentu zasahuje přes Venezuelu až do Guyany.

Ekologie: Roste epifyticky nebo i terestricky ve vlhkých tropických lesích podhorských i horských, v nadmořských výškách zhruba od 200 až do 1800(–3500) m.

Popis: Keřík s větvemi vystoupavými či svěšenými, 15–40 cm dlouhými, pruhovanými, řídce chlupatými nebo olysalými. Listy jsou střídavé, jen krátce řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, 9–20 mm dlouhé, kožovité, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, nepatrně až řídce chlupaté nebo lysé. Květy vyrůstají z úžlabí listů po 1(–2), jejich stopky obvykle přesahující listy; listeny jsou vejčité, jen 0,5 mm dlouhé, brvité; květy jsou 4četné, kalich je 2–2,8 mm dlouhý, chlupatý, koruna je podlouhle baňkovitá, 4–6 mm dlouhá, o průměru 1,5–3 mm, bílá až narůžovělá, řídce chlupatá či lysá, korunní cípy jsou zahnuté, úzce trojúhelníkovité, nanejvýše 1,3 mm dlouhé; tyčinky jsou 4, kratší než koruna, čnělka je nitkovitá, zhruba stejně dlouhá jako koruna, lysá. Plodem je kulovitá bobule dorůstající průměru okolo 10 mm, dužnatá, obvykle chlupatá, bělavá nebo nachová až nafialovělá.

Poznámka: Do rodu Sphyrospermum je v současnosti započítáváno 21 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.

Sphyrospermum buxifoliumSphyrospermum buxifolium
Sphyrospermum buxifolium
Sphyrospermum buxifolium

Fotografováno dne 8. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, Mindo).