Syn.: Cleome pinnata Pursh, Stanleya arcuata Rydb., Stanleya canescens Rydb., Stanleya fruticosa Nutt., Stanleya glauca Rydb., Stanleya heterophylla Nutt., Stanleya pinnata var. inyoensis (Munz et J. C. Roos) Reveal, Stanleya pinnata subsp. inyoensis Munz et J. C. Roos, Stanleya pinnatifida Nutt.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě a okrajově i středozápadě USA, od západního Kansasu po jižní Kalifornii, na severu zasahuje na západ obou Dakot a do střední Montany.
Ekologie: Druh roste na mnoha typech otevřených stanovišť v rovinách a podhůří, v polopouštích, na skalnatých svazích, v pelyňkových křovinách nebo v prérii.
Popis: Polokeř až keř, dorůstá výšky 30–150 cm. Větve jsou přímé, chudě větvené, lysé, často dužnaté, na bázi dřevnaté. Listy mají řapíky 0,7–6,2 cm dlouhé, čepele dužnaté, 3–15 cm dlouhé, v obrysu obkopinaté, široce kopinaté až vejčité, celokrajné, kracovité nebo až lyrovitě zpeřené; menší horní lodyžní listy jsou čárkovité až úzce kopinaté. Lodyžní listy jsou střídavé, listy v přízemní růžici jsou v době květu již odumřelé. Květy žluté barvy jsou uspořádané v terminálních hustých hroznech na odstálých stopkách 3–11 mm dlouhých. Kališní cípy jsou podlouhlé, nazpět ohnuté, 8–16 mm dlouhé, korunní lístky obkopinaté až podlouhlé, 8–20 mm dlouhé a 2–3 mm široké, jejich nehetnatá báze je 4–10 mm dlouhá, dole širší. Plody jsou zakřivené šešule 3–9 cm dlouhé a 1,5–3 mm široké, semena podlouhlá, asi 4 mm dlouhá.
Poznámka: Rozlišují se tři variety – Stanleya pinnata var. pinnata má listy (alespoň proximální) lyrovitě zpeřené nebo kracovité (na našich fotografiích);
Stanleya pinnata var. integrifolia – listy vejčité až kopinaté, obvykle celokrajné, zřídka pilovité, gynofor na bázi pýřitý;
Stanleya pinnata var. texana – čepele čárkovitě kopinaté, květy menší, gynofor je lysý (roste v Texasu).
Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, Arches).