Syn.: Adenandra acuminata (Lodd.) Sweet, Adenandra cuspidata Bartl. et H. L. Wendl., Adenandra kraussii Meisn., Adenandra schmidtiana (Tausch) Steud., Diosma acuminata Lodd., nom. illeg., Diosma amoena Lodd., Diosma biseriata (G. Mey. ex Bartl. et J. C. Wendl.) Spreng., Diosma lichtensteiniana D. Dietr., Diosma meyeri D. Dietr., Diosma schmidtiana Tausch, Diosma speciosa Sims, Diosma umbellata Bartl. et H. L. Wendl., Glandulifolia krausii (Meisn.) Kuntze, Glandulifolia villosa (P. J. Bergius) Kuntze, Haenkea punctata F. W. Schmidt, Hartogia villosa P. J. Bergius
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Adenandra villosa
Rozšíření: Areál se táhne v horských oblastech na jihozápadě provincie Western Cape v Jihoafrické republice. V areálu se rozlišuje asi 9 velmi podobných poddruhů, naše obrázky odpovídají zřejmě taxonu Adenandra villosa subsp. umbellata.
Ekologie: Roste ve vegetaci na velmi tvrdých pískovcích, v podmínkách bohatých zimních dešťů a horkého suchého léta, je součásti formace fynbos. Lokality leží v nadmořských výškách 200–1800 m.
Adenandra villosa
Popis: Stálezelený prutnatý aromatický keřík, dorůstá výšky 0,4–1 m; větve jsou hustě olistěné. Listy jsou střídavé, často přitisklé k větvím, kožovité, eliptické až kopinaté, 0,4–1,3 cm dlouhé a 2–5 mm široké, na líci lysé, na rubu většinou chlupaté, na vrcholu tupé. Květenství tvoří 2–6 velkých, 5četných, krátce stopkatých nebo téměř přisedlých oboupohlavných květů ve staženém okolíku; kalich je na bázi krátce srostlý, cípy jsou brvité; korunní lístky jsou volné, nevýrazně nehetnaté, obvejčité až obkopinaté, 0,7–1,4 cm dlouhé, porcelánově bílé, na rubu růžové až červené; tyčinek je 5, na vrcholu konektivu s kopisťovitou žlázkou, žlázka se nachází i na vrcholu 5 tenkých chlupatých staminodií; gyneceum neúplně srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní, blizna diskovitá, 5laločná. Plod se rozpadá na jednosemenná merikarpia.
Poznámka: Do rodu patří asi 18 dosti podobných druhů, všechny se vyskytují ve vegetaci fynbos a jsou endemity květenné říše Capensis.
Adenandra villosa
Adenandra villosa
Adenandra villosa
Adenandra villosa
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, Table Mountain National Park, Stolová hora).