STELLERA CHAMAEJASME L.

Syn.: Chamaejasme stelleriana Kuntze, Stellera bodinieri H. Léveillé, Stellera chamaejasme f. angustifolia Diels, Stellera chamaejasme f. chrysantha S. C. Huang, Wikstroemia chamaejasme (L.) Domke.
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité

Stellera chamaejasme

Rozšíření: Středoasijský druh – Himálaj, Tibet, západní, střední i severní Čína (na severu až po pohraniční provincii Chej-lung-ťiang), Mongolsko, jižní část východní Sibiře. Ve Střední Asii a na Dálném východě se vyskytuje zhruba 10 až 12 druhů rodu Stellera. Rod je příbuzný s rodem Daphne.

Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, na slunných kamenitých stráních a svazích, i na písčinách, v nadmořských výškách od 2700 do 4300 m.

Stellera chamaejasme

Popis: Vytrvalá bylina s mohutným větveným dřevnatým kořenem a s dřevnatějícími bázemi mnoha vystoupavých až přímých lodyh, občas purpurově naběhlých, vysoká 20–50 cm. Listy jsou střídavé, kopinaté, šedozelené s výrazným systémem žilek a asi 2 cm dlouhé. Květy s bílými, žlutými či purpurovými květními trubkami dlouhými 9–15 mm, jsou v mnohokvětých hlávkovitých květenstvích. Semeno je kónická šedavě bílá ochmýřená peckovice, velká 5 × 2 mm. V přírodě rostliny kvetou v dubnu a v květnu a peckovice dozrávají od července do září.

Využití: Rostlina nabízí k obdivu vonné červenobílé, žlutobílé nebo zlaté koule květů, mohla by být jistě žádanou skalničkou – avšak osobně znám tento asijský exot od nás ze sbírky jediného kolegy, fotografie pochází právě z jeho vápencové skalky. Odvar z mocných kořenů byliny je lékem na bolesti kloubů a z kořenů dělají Číňané i kvalitní papír a provazy.

Poznámka: Jediný způsob rozmnožování druhu je semenem, vysévaným hned po dozrání do studeného pařeniště. Klíčení bývá pomalé, občas nulové. Vyklíčené semenáčky je dobré ponechat první zimu v protekci pařeniště a vysadit je až na jaře. Silné rostliny (tak jako u jiných delikátních skalkových keříků) jsou pak schopné po kruté zimě znovu obrazit z vyzrálé dřevnaté báze. Tato divotvorná skalnička nesnáší stín, ale nevadí jí kyselé či zásadité půdní reakce, hlavně když je země stále vlhká. Zahraniční pěstitelé sdělují, že tato květina dává přednost lehkým písčitým půdám a středně těžkým půdám s drnovkou. Předpokládáme dobrou mrazuvzdornost i v Čechách, i když literatura zaznamenává přežití mrazu v hodnotě -20 ºC.

Stellera chamaejasme
Stellera chamaejasme
Stellera chamaejasme
Stellera chamaejasme

Fotografovali Věra Svobodová, dne 2. 5. 2016 (Čína, Tibet, Gandän); Milan Halada, dne 3. 6. 2009 (rostlina pochází z kultury); Mojmír Martan, dne 7. 6. 2006 (Stellera chamaejasme f. chrysantha – kultura).